Warto wyjść na spotkanie z wiosną spacerując po Gliwicach. Z każdym dniem nasze miasto będzie coraz bardziej zielone, kolorowe i pachnące. Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach rozpoczął już akcję wiosennych nasadzeń. Kulminacja nastąpi po „Zimnej Zośce”, czyli w połowie maja.krokusy_gliwiceNa wielu skwerach w mieście pierwsze pojawiły się krokusy. To one dały znak, że wiosna jest już blisko. To, co wygląda na dzieło natury, często wymaga jednak pomocy ze strony służb miejskich odpowiedzialnych za zieleń w Gliwicach. – Tak jest właśnie z krokusami. Żeby cieszyły nasze oko wiosną, musimy zasadzić ich cebulki kilka miesięcy wcześniej, jesienią roku poprzedniego – tłumaczy Marzena Sosnowska, rzecznik Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach. Pracownicy MZUK w ubiegłym roku posadzili również ponad 60 tys. cebulek narcyzów w parku Szwajcaria. – Ponad ziemią widać już łodygi i liście. Teraz wszystko zależy od pogody. Prawdopodobnie za 2 lub 3 tygodnie będziemy mogli podziwiać pięknie rozwinięte kwiaty – dodaje Marzena Sosnowska.

Ruszyły też pierwsze nasadzenia bratków i prymulek. Można je oglądać m.in. w kwietnikach przy ulicach: Zwycięstwa, Dworcowej, Jasnogórskiej i Nowy Świat. Co roku na skwerze Doncaster (za Urzędem Miejskim) tworzony jest wyjątkowy kwietny zegar. Bratkami przyozdobiono też  konstrukcję samochodu przy ul. Dworcowej. W sąsiedztwie znajdziemy też akcent świąteczny – kwitnące pisanki.

Kwiaty wymagają stałej pielęgnacji  i odpowiedniej troski. – Rabaty są na bieżąco plewione, a gdy zajdzie taka potrzeba również podlewane – dodaje rzecznik MZUK. W czasie pierwszego wiosennego nasadzania w różnych częściach Gliwic pojawi się w sumie ok. 10 tys. bratków i prymulek. A to dopiero początek, bo najliczniejsze nasadzenia mają zostać wykonane w maju. Wówczas nowych kolorów nabiorą m.in. tak lubiane przez mieszkańców rzeźby kwiatowe, rozmieszczone w różnych punktach Gliwic.

W najbliższym czasie Miejski Zarząd Usług Komunalnych zajmie się nie tylko kwiatami. – Wprawdzie drzewa sadzimy przede wszystkim jesienią, ale w najbliższym czasie w mieście posadzonych zostanie ok. 200 grabów – informuje rzecznik MZUK. Drzewa zostaną posadzone m.in. przy ulicach: Pogodnej, Derkacza, Rolników, Zawadzkiego, Warszawskiej, na placu zabaw przy ul. Pszczyńskiej i na terenie giełdy samochodowej.

źródło: UM Gliwice
foto: MZUK Gliwice

3 KOMENTARZE

  1. Powiem Wam, że dzisiaj miałem okazję “przespacerować się” centrum Gliwic, od Willi Caro, przez Rynek, Park Mickiewicza, ul. Wieczorka… i wygląda to na żywo zdecydowanie lepiej niż zazwyczaj widuję na zdjęciach na fb. Wcale nie takie straszne to nasze miasto. Wiele miejsc kiedyś zaniedbanych dzisiaj wygląda pięknie 🙂 No może poza pl. Piastów, bo to jest dramat niezmiennie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here