SixSilver Jubiler Gliwice

Kolorowe czasopisma, telewizja i reklamy mamią nas obietnicą szybkiego i bezproblemowego zrzucenia 5, 10 czy 15 kilogramów bez żadnego wysiłku z naszej strony. To, czego nie widać za tymi kolorowymi obrazkami, to jednak ciemne konsekwencje wszystkich cudownych diet czy magicznych pigułek, takie jak efekt jojo czy rozregulowany metabolizm. Nie ma jednak nic złego w potrzebie i próbie zrzucenia kilku kilogramów i poprawie samopoczucia oraz zdrowia. Podejść trzeba jednak do tego tematu z głową i odpowiednią wiedzą.

Jak schudnąć zdrowo i na długo?

Podstawą zdobycia upragnionej sylwetki i kondycji są dwa fundamenty: zdrowa, odpowiednio zbilansowana i dostosowana kalorycznie dieta oraz aktywność fizyczna. Jednak jeśli dotychczas nie mieliśmy styczności ze zdrową dietą oraz ćwiczenia, ciężko wejść na zdrowy tor i się go trzymać. Istnieją dwa najczęściej popełniane błędy. Pierwszy z nich, to zjadanie zbyt małej liczby kalorii po przejściu na dietę. Drugi towarzyszy osobom, które rozpoczynają mocne treningi, ale będąc przekonanym, że skoro ćwiczą, to mogą zjadać wszystko co chcą i ile chcą, to szybko, pomimo regularnego wysiłku, nadkładają wagi. Jak uniknąć tych potknięć?

BMR – co to jest i jak ją wyliczyć?

BMR, z angielskiego basal metabolic rate, czyli podstawowa przemiana materii. Wskaźnik ten mówi o najmniejszej liczbie kalorii, którą musimy przyjąć codziennie, aby zachować podstawowe funkcje życiowe, takie jak pracę serca, mózgu, układu nerwowego czy nerek. Wskaźnik ten jest wyliczany na podstawie masy ciała, wzrostu i wieku. Nie uwzględnia on wcale zapotrzebowania kalorycznego ruchu. A ten czynnik może podwyższyć go od 15 do nawet 50 procent!

Jak wyliczyć faktyczne zapotrzebowanie kaloryczne?

CPM, czyli całkowita przemiana materii wskazuje na faktyczną ilość kalorii, którą spalamy w ciągu dnia. Aby wyliczyć to zapotrzebowanie wcześniejsze trzy zmienne należy przemnożyć przez współczynnik aktywności. Warto zadbać o to, by był on możliwie wysoki, pozwoli to nie tylko na dodatkowe pyszności bez wyrzutów sumienia, ale również wspaniale wpłynie na metabolizm, odporność, oraz samopoczucie, które tak bardzo może obniżać się w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli ten temat Cię zaciekawił, zajrzyj koniecznie do artykułu “Nie pozwól, aby jesienna aura wpłynęła na Twoją aktywność”.

W utrzymaniu sportowej sylwetki mogą nam pomóc także akcesoria fitness jak np. skakanka, czy też przyrząd do pompek. Dzięki nim będziemy mogli zadbać o aktywność fizyczną w zaciszu domu.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here