Pies samotnie na spacerze, to zdecydowanie zły pomysł – komentuje krótko Straż Miejska w Gliwicach. Czy za takie zachowanie może grozić kara? Owszem.

– Jest wiele powodów, dla których psy nie powinny przebywać w przestrzeni publicznej, bez opiekunów. – przekonują strażnicy. Pies może kogoś pogryźć lub stworzyć zagrożenie na drodze, dlatego funkcjonariusze w takich sytuacjach nie pozostają bierni.

Najlepszym przykładem jest ta historia:

„1 listopada 2022 r. około 18:00 na ul. Daszyńskiego (dzielnica Ostropa, rejon 5) zauważyliśmy psa w typie owczarka niemieckiego swobodnie biegającego po ulicy. Udaliśmy się za nim, pies wbiegł, przez otwartą bramę, na teren jednej z posesji. Bramę zamknęliśmy, a po krótkim rozpytaniu poznaliśmy dane jej właściciela i jednocześnie opiekuna psa. Mężczyzna poniósł konsekwencje prawne niestosowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.”

Przypominamy

Art. 77.  Kodeksu wykroczeń
§ 1.  Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2.  Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

1 KOMENTARZ

  1. Bez opieki to nie znaczy że nie może chodzić bez smyczy. Ostatnio była rozprawa w Gdańsku.
    Nas psem trzeba mieć kontrolę. Można go wyprowadzać ale musi się słuchać właściciela. Drugie to to że musi mieć chipa.
    Owczarek jest agresywna rasa i musi chodzić na smyczy. Psy pokroju terrierów czy buldożków nie muszą chodzić na smyczy. Ale dla swojego świętego spokoju lepiej mieć psa na smyczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here