Kierujący często z pełną świadomością decydują się na jazdę, bez dostatecznej widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze.

Okres zimowy to czas, kiedy na ulicach, codziennie można spotkać pojazdy zasypane śniegiem z oszronionymi szybami i lusterkami. Takie praktyki prowadzić mogą niestety do poważnych w skutkach zdarzeń.

Jakie mandaty grożą nam w okresie zimowym?

  • Nieodśnieżony samochód: do 3 tys. zł.
  • Odśnieżanie z uruchomionym silnikiem w terenie zabudowanym: 100 zł.
  • Brudne tablice rejestracyjne: do 500 zł.
  • Brudne światła: 20 zł do 500 zł..

Zimą, najczęściej rano można na drogach spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu drogowego może wzbudzać poważne obawy.

Problemem nie jest ich stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe.

Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, tak aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu.

Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

Kierowcy, którzy nie stosują się do powyższych przepisów z całą pewnością zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, ale również narażają się na karę mandatu, kiedy zostaną zatrzymani przez policyjny patrol. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here