Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła raport o jakości powietrza w europejskich miastach. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazły się aż 33 z Polski. Najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy jest… Żywiec. Wśród wskazanych 33 miast są również Gliwice, plasują się mniej więcej w połowie listy. Gorzej od nas wypada wiele polskich miast, m.in. wspomniany już Żywiec, ale też Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Kraków, Zabrze czy Katowice.

Przy opracowaniu zestawienia wzięto pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2,5. W opinii WHO, to jedno z najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka zanieczyszczeń powietrza. Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Pył PM2,5 jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc – pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi. 

Jak ograniczyć emisję PM2,5?

  • nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
  • przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny,
  • używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
  • ograniczaj zużycie ciepła – ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
  • korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru – nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
  • jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych – przekazuj pozostałości roślinne do odzysku – nie spalaj ich w ogrodzie.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku!

18 KOMENTARZE

  1. To są bzdury i nie prawda coraz więcej tak zwanych eco to właśnie te pseudo eco pojazdy powodują to i samoloty które nas z premedytacją zatrówaja nas różnymi ciężkimi metalami bo do paliw dolewaja żeczy co tam nie mają czego szukać

  2. lata temu wszyscy palili węglem….I jakoś dozywali 90tki…..nie mieli zachodnich owoców…tylko mleko..jajka..rodziły się dzieci i żadnej pomocy znikąd…I radzili sobie lepiej niż my teraz

  3. Panie Robercie tu nie chodzi o to , że nie stać. Stać, ale chodzi o oszczędności. Paląc w piecach śmieci nie muszą płacić za wywóz a i na węglu się zaoszczędzi.

  4. To Straż Miejska do roboty…☺
    Ponadto do weryfikacji adresowanie pomocy społecznej. Skoro jednych nie stać na zakup węgla i muszą palić śmieciami, a innych których stać na zakup węgla otrzymują z OPS-u talony lub dofinansowanie TO CHYBA COŚ TU NIE TAK…

  5. Malgorzata Jędrzejewski, a co PEC ma do tego?. Zanieczyszczenia są z domków jednorodzinnych i kamienic. Tam za opał służy nie tylko węgiel ale i wszystkie śmieci.

  6. Popatrz na mapę.. Żywiec leży w kotlinie, co utrudnia cyrkulację powietrza.. A i dodaj do tego jeszcze spory ruch samochodowy i mieszkańców, którzy palą w piecach odpadkami..

  7. W porównaniu z tym co było w PRL to i tak niebo , a ziemia. Wtedy nikt nie lamentował, teraz sztucznie nagłaśniany problem. Przeżyliśmy wtedy, przeżyjemy i teraz. Dookoła lasy, mnóstwo ogródków działkowych i osobiście jako Gliwiczanin nie wiedzę i nie czuję problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here