SixSilver Jubiler Gliwice

Miasto ogłosiło właśnie przetarg na budowę kolejnego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic.

Chodzi o fragment od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Inwestycja ma być realizowana po raz pierwszy w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

tygiel

Zamówienie przetargowe opublikowane przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach obejmuje m.in. zaprojektowanie odcinka zachodniej obwodnicy miasta z ewentualnym wykorzystaniem istniejącej dokumentacji projektowej opracowanej w 2012 roku przez firmę EUROMOSTY, uaktualnienie bądź uzyskanie wymaganych prawem decyzji oraz zezwoleń na budowę, w tym tzw. decyzji środowiskowej i zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRiD), przede wszystkim zaś – wybudowanie około 2-kilometrowego (1,8 km) odcinka obwodnicy od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego.

Powstanie tam jednojezdniowa droga z dwoma pasami ruchu, dostosowana do prędkości 60 km/h i nośności 115 kN/oś, niezbędna infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, a także drogi serwisowe oraz droga techniczna umożliwiająca dojazd do pól. Wzdłuż trasy pojawi się nowe oświetlenie. Stanie tam także tablica zmiennej treści, prezentująca m.in. informacje drogowe i pogodowe.

Miasto czeka na oferty od potencjalnych wykonawców do 20 sierpnia.

A na odcinku „zachodniej” Daszyńskiego – Rybnicka…

… prace wrą. Wykonawca robót – konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUiM – od dłuższego czasu zajmuje się przygotowaniem podłoża pod budowaną trasę i przezbrojeniami. Przypomnijmy, że ten fragment zachodniej obwodnicy miasta będzie miał również jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu, z wyjątkiem skrzyżowania z ulicami Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie liczba jezdni zwiększy się do dwóch. Przebudowany zostanie też odcinek ul. Rybnickiej. Powstaną nowe skrzyżowania z ulicami: Ku Dołom, ul. Kosów i przedłużeniem ul. Biegusa oraz ok. 7,5 km dróg serwisowo-gospodarczych. Wybudowana zostanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Droga będzie oświetlona i wyposażona w tablice zmiennej treści prezentujące m.in. informacje drogowe i pogodowe.

Przewidywany koszt inwestycji to ok. 82,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel maksymalne, 85% dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego).

22 KOMENTARZE

 1. Tomek Waśkiewicz jestem jak najbardziej za promocją miasta. Jestem jeszcze bardziej za rozwiniętą ofertą kulturalną miasta. Ale jestem jeszcze jeszcze bardziej za dobrymi i bezpiecznymi drogami. Dlaczego mnie boli ta hala? Bo uważam, że drogi są podstawą. Ja nie chcę korzystać z hali. Nie chcę psuć sobie zawieszenia jeżdżąc Zwycięstwa, Warszawską, drugą częścią Świętojańskiej…

 2. Kamil Szczęch a co cię tak ta hala boli? Dzięki niej promowane jest nasze miasto, a promocja to bardzo ważna rzecz. Każde szanujące się duże miasto, które chce starać w szranki z największymi musi posiadać miejsce na organizację imprez masowych, sportowych itp. żeby w mieście się coś działo i żeby nazwa miasta przewijała się jak najczęściej. A trochę już się dobrych rzeczy odbyło w Arenie. Jeśli ty z wydarzeń kulturalnych nie korzystasz, a o promocji i marketingu wiesz mało, to rzeczywiście może ci się wydawać że to nie potrzebne.

 3. Dlatego też polecam ludziom poczytać o pewnych rzeczach, niż pisać bzdury , jak widać wypowiadają się ludzie którzy nie mają bladego pojęcia, a chcą zaistnieć w sieci, lecz tylko się kompromitują. Bo Budowa hali , gdzie teren jest , nie ma działek, jest dużo prostsza , niż budowa obwodnicy, której trasa przebiega przez prywatne tereny gospodarzy.

 4. Mirosław J. Maluty a po to, żeby na tych miejskich ulicach był mniejszy ruch. Bez obwodnic remonty dróg o niższych rangach byłyby znacznie większym utrudnieniem. Ruch należy możliwie wyprowadzić z miasta, by można spokojnie przebudować układ wewnętrznych ulic

 5. Przetarg w trybie “zaprojektuj i wybuduj”, czyli decyzje środowiskowe, mediacje z mieszkańcami po stronie wykonawcy.

 6. Pytanie, czemu robi się obwodnicę kosztem dróg miejskich? Wielokrotnie pisałem o Chorzowskiej która jest w fatalnym stanie, wiele innych dróg też, gdzie tu sens gdzie logika? Kto odpowiada ze planowanie robót w mieście, czemu priorytety są pomijane kosztem trzeciorzędnej obwodnicy która jest budowana pod strefę przemysłową, by pracownicy właśnie obwodnicą mogli wracać do domów

 7. Kamil Szczęch
  mam nadzieję, że Ciebie tam nie spotkam w tej hali… bo będzie Tobie wstyd
  P.S. już kilku zagorzałych krytyków na imprezach spotkałem

 8. Piotr Sasyków Panie Piotrze, obwodnicę są ważniejsze niż taka hala. Dlatego wyparowało, bo zamiast iść na potrzebne od lat inwestycje, poszło z dymem na obrzydliwie kosztowną bzdurę.

 9. Kamil Szczęch wyparowało? Znasz pojęcie tego słowa? Wydaje mi się że,, zostało przeznaczone ” na budowę hali widowiskowo-sportowej, czyż nie?

 10. Które to obwodnicę mogły być dawno zrobione, tylko 420 mln PLN wyparowało na najpilniejszą budowę hali widowiskowej….

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here