Oglądanie zawodów lekkoatletycznych na arenie przy ul. Syriusza stanie się jeszcze przyjemniejsze – miasto chce m.in. dobudować zadaszenie nad trybunami i zwiększyć liczbę miejsc siedzących.

Planowane zmiany wynikają z chęci udoskonalenia obiektu. Arena lekkoatletyczna w dzielnicy Kopernika to imponujący obiekt, spełniający wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Jest przystosowany m.in. do rozgrywania zawodów młodzieżowych o randze mistrzostw Polski.

Arena wyposażona jest w pełnowymiarową bieżnię okólną, sektor rzutów, skocznie do skoku wzwyż i skoku o tyczce oraz do skoku w dal i trójskoku. Jest także rzutnia do pchnięcia kulą oraz do rzutu młotem i oszczepem. Gospodarzem stadionu jest sekcja lekkoatletyczna GKS Piast Gliwice, ale korzystać z niego mogą nie tylko sportowcy, również uczniowie gliwickich szkół i, w wyznaczonych porach dnia, mieszkańcy, którzy chcą np. pobiegać na bieżni.

Zawody z widowni może obserwować pół tysiąca widzów. Wkrótce zostanie dobudowane zadaszenie i dodatkowe siedziska dla widzów, dla ok. 100 – 150 osób przy placu manewrowym w okolicach magazynu. Okazało się bowiem, że królowa sportu cieszy się dużą liczbą fanów wśród gliwiczan.

– Chcemy dobudować więcej miejsc ze względu na ogromną popularność zawodów, które tu organizujemy. Zadbamy też o dodatkowe siedziska dla zawodników, którzy przygotowują się do startu – mówi Wojciech Rutyna, trener sekcji lekkoatletycznej i wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych GKS Piast Gliwice.

Dla lekkoatletów powstaną miejsca siedzące w pobliżu miejsc startu na 100, 200, 300 i 400 m oraz przy rzutniach i skoczniach. W planach jest także budowa dodatkowych, zadaszonych trybun dla 20 osób w okolicy wieży sędziowskiej. Wykonane zostaną również dodatkowe schody skarpowe łączące poszczególne części obiektu areny.  

Planuje się także wykonanie mocniejszego oświetlenia bieżni, po to, by wieczorami była tam lepsza widoczność. Ta zmiana także jest podyktowana popularnością obiektu. Okazuje się, że gliwiczanie bardzo chętnie korzystają z niego po zmroku. Miesięcznie GKS Piast Gliwice notuje ok. 400 wejść na bieżnię.

Trwa procedura przetargowa dotycząca wykonania dokumentacji projektowej zadania, do której zgłosiła się jedna firma. Projektant będzie zobowiązany do złożenia dwóch koncepcji, projekt musi być gotowy w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy. Realizacja robót będzie możliwa po uzyskaniu pozwolenia na budowę i wyłonieniu w kolejnym przetargu wykonawcy robót budowlanych. Podczas prac arena lekkoatletyczna będzie otwarta, ograniczany będzie jedynie dostęp do poszczególnych stref obiektu.

Najbliższa duża impreza sportowa na arenie lekkoatletycznej to 44. Memoriał Zenona Sęka, który odbędzie się 15 września.

15 KOMENTARZE

 1. Zbudujcie trybuny, zadaszenie, mocniejsze oswietlenie, dodatkowy parking i co z tego. Dalej bedzie piekny dla oka mieszkancow pobliskich blokow. Jak mozna udostępnić obiekt na 2h dziennie? A jak ktos nie ma wolnego czasu od18.30 do20.30 to moze sobie polotać po portowej, xd. Kolejna sprawa toalety. Czy miasto jest na tyle biedne i nie stać go na utrzymanie jednego toitoia? Kolejny absurd to brak mozliwosci biegania po wszystkich torach. Słyszałem że zarządca tlumaczy to wzgledami bezpieczenstwa ale nie mam pojecia o co chodzi bo wydaje sie że bardziej niebezpiecznie jest zmiescic wieksza liczbe biegaczy na dwoch dostepnych torach. Moze ktos decyzyjny w Piaście czy to w Urzedzie Miasta zastanowi sie po co wystawiac na smiesznosc reprezentowane przez siebie stanowisko. Pozdrawiam

 2. Jak będą robić zadaszenie to niech nie zapomną wprowadzić w regulaminie, że słońce może świecić max. godzine dziennie i deszcz może padać raz w tygodniu bo plexi się niszczy.

 3. Czesław problem jest taki ze ktoś wprowadził tak absurdalny regulamin mając w głębokim poważaniu podatnika, wygląda jakby ktoś tam urządził sobie prywatny folwark. Dobrze było by ktoś odpowiedzialny z UM pokłonił się nad tematem i zainteresował się, co faktycznie dzieje się na ich wspaniałej arenie lekkoatletycznej, bo na co dzień nic się nie dzieje.

 4. Może rozwiązaniem było by zaznaczenie na pozostałych torach podstawowe odcinki 400 ,800 i 1000m , można to opanować. Problemem są godziny korzystania z bieżni.

 5. Szkoda, że jest w tak mało imponujący sposób zarządzana.
  Godziny dostępności tego obiektu – 2 godziny dziennie (większość tego typu obiektów czynna jest cały dzień).
  Zakaz korzystania z czterech wewnętrznych torów – to jakiś kompletny bezsens. Mimo rozmów z osobami odpowiedzialnymi za ten pomysł nie udało się nic wskórać, a argumentacja jest tak absurdalna, że aż szkodą ją tutaj przytaczać. Tak czy inaczej ten absurdalny punkt regulaminu wyśmienicie komplikuje wykonanie nawet podstawowych jednostek treningowych na tym obiekcie.
  Rozumiem, że udostępnienie szatni to byłby już nadmierny luksus, ale toalety to chyba naprawdę sprawa podstawowa.

  Świetnie, że miasto chce rozbudowywać obiekt. Pytanie tylko po co i dla kogo? Żeby raz czy dwa razy w roku przeprowadzić tam jakieś zawody i po to, żeby dalej mogła tam biegać garstka uczniów i kilka na tyle “zabieganych” osób, że dostosują swój grafik tak aby wpasować się w 2 godziny kiedy obiekt jest dostępny?

  Czy miasto Gliwice w ogóle wie, że ten obiekt jest tak bezmyślnie zarządzany i że śmieje się z tego całe okoliczne środowisko biegowe?

 6. Fajnie tylko co z parkingiem przy bieżni? Czasem jest tak duża liczba osób przyjezdnych, że mieszkaniec bloków nie ma gdzie zaparkować.

 7. No rewelacyjny obiekt tylko że godziny wstępu oraz zakaz biegania po pierwszym torze skutecznie zniechęcają do korzystania z niego. Wczoraj byłem w Rudzie Śląskiej na stadionie lekkoatletycznym Pogoni (18 min drogi z Gliwic). Stadion pierwsza klasa, z super zapleczem socjalnym takim jak szatnie, toalety i parking oraz możliwość biegania po wszystkich torach. W tym porównaniu Gliwice – Ruda Śląska 0-1 dla Rudy. Z zakazu biegania po pierwszych torach za niedługo zaczną powstawać memy ☹️

 8. Dobry pomysł, szkoda tylko ,że za pieniądze podatników którzy mają bardzo ograniczony dostęp do bieżni , tylko w określonych godzinach.
  Mało tego …kolejnym absurdem jest brak możliwości biegania po pierwszym, drugim torze ponieważ regulamin zabrania …
  Wchodząc na teren bieżni szybko uświadamiamy sobie ,że żyjemy w kraju absurdu…. i dyskryminacji…

 9. Dobry pomysł, szkoda tylko ,że za pieniądze podatników którzy mają bardzo ograniczony dostęp do bieżni tylko w określonych godzinach.
  Mało tego kolejnym absurdem jest brak możliwości biegania po pierwszym, drugim torze ponieważ regulamin zabrania …
  Wchodząc na teren bieżni szybko uświadamiamy sobie ,że żyjemy w kraju absurdu…. i dyskryminacji…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here