Ze względu na katastrofalny stan opuszczonego od lat obiektu, Miasto w najbliższym czasie przeprowadzi jego rozbiórkę. Teren zostanie uprzątnięty i zagospodarowany tak, aby korespondował z powstającą przestrzenią rekreacyjną wokół tężni. W przyszłości działka przy Chorzowskiej zostanie wystawiona na sprzedaż lub wydzierżawiona.

„Zameczek Leśny” powstał prawie 130 lat temu jako ekskluzywna restauracja. Kolejne remonty, przekształcenia funkcjonalne i zmiany właścicieli sprawiały, że tracił walory zabytkowe. Tuż po wojnie przejęło go Przedsiębiorstwo Budowy Zakładów Przemysłu Ciężkiego w Gliwicach, które odremontowało budynek. W latach 1960–1976 należał on już do Gliwickich Zakładów Gastronomicznych. W 1976 roku zlikwidowano Zjednoczenie Przemysłu Gastronomicznego, a majątek przekazano spółdzielni „Społem”. Restauracja ostatecznie upadła.

W połowie lat 90. „Społem” wydzierżawiło obiekt prywatnej osobie i tak powstała dyskoteka BRAVO. W toku 2006 nadzór budowlany przeprowadził kontrolę stanu bezpieczeństwa obiektu. Wynik był negatywny. Dyskoteka została natychmiast zamknięta, a obiekt wyłączono z użytkowania. Cztery lata później właścicielem „Zameczku Leśnego” zostało Miasto Gliwice. Uzyskało go od PSS „Społem” po procesie sądowym, który trwał od 2006 roku. Obiekt zakwalifikowano do rozbiórki jako zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi. Wkrótce zniknie z pejzażu tej części Gliwic. W najbliższym czasie pozostałości zabudowań „Zameczku Leśnego” zostaną rozebrane.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here