SixSilver Jubiler Gliwice

Rusza czwarta edycja programu LECHSTARTER, który pozytywnie zmienia polskie miasta 

FORUM

15 kwietnia wystartowała kolejna edycja programu LECHSTARTER, w którym o otwartą przestrzeń dedykowaną lokalnym społecznościom walczy Stowarzyszenie OSOM Gliwice. W tym roku program wraca z odświeżoną mechaniką, jednak niezmienna pozostaje kwota, jaką Leszek przeznacza na projekty – po raz 4. do przekazania ma aż 1 000 000 zł!

LECHSTARTER to program, który od 2016 r. pozytywnie zmienia przestrzeń polskich miast, realizując oryginalne projekty dedykowane mieszkańcom. W poprzednich edycjach lokalne społeczności razem z Leszkiem Chmielewskim zrealizowały wiele ciekawych inicjatyw z różnych dziedzin, o łącznej wartości 3 milionów zł. W tym roku marka Lech Premium wraca z nową mechaniką programu, która pozwoli na realizację wyjątkowego projektu w trzech wybranych miastach w Polsce.

Zadanie zaprojektowania uniwersalnej, wielofunkcyjnej miejskiej przestrzeni marka powierzyła znanemu polskiemu architektowi Jakubowi Szczęsnemu. Mierząc się z tym wyzwaniem Pracownia SZCZ skupiła się na problemie wielu polskich miast, którym brakuje miejsc dedykowanych lokalnym społecznościom.

W rezultacie narodził się projekt pod nazwą PRZESTRZEŃ, którego modułowa forma pozwala na dopasowanie go do różnych kontekstów przestrzennych. W założeniu autorów projektu PRZESTRZEŃ ma być miejscem nie tylko do złapania oddechu od miejskiego zgiełku, ale również obiektem, w którym mieszkańcy zainspirują się do działania i zyskają obszar do tworzenia wydarzeń kulturalnych i wymiany doświadczeń. Otoczony zielenią obiekt będzie idealnym miejscem do zorganizowania kina letniego, wystawy czy zwykłego spotkania ze znajomymi. 

W ramach realizacji programu Leszek ponownie zwrócił się o pomoc do lokalnych organizacji pozarządowych, wśród których znalazła się Stowarzyszenie OSOM Gliwice.

Podczas tegorocznej edycji fundacje, organizacje oraz stowarzyszenia zajęły się wyborem lokalizacji, w których PRZESTRZEŃ najlepiej spełni swoje zadanie. Do głosowania internautów przekazanych zostało 15 miejsc w całej Polsce. O tym, w którym z nich stanie PRZESTRZEŃ zdecyduje głosowanie, które potrwa do 20 maja na stronie www.lechstarter.pl. Może w nim wziąć udział każda pełnoletnia osoba. 

Więcej informacji oraz regulamin programu dostępne są na stronie www.lechstarter.pl 

35 KOMENTARZE

  1. Może i fajnie, ale każdy bardzo dobrze wie, że i tak 2 tygodnie po tym jak to zrobią, to będzie to w nie ładzie więc wg mnie to będzie wyrzucanie siana w błoto XD

  2. Ewa Katarzyna Niegarnowska tak, tylko jak pokazywali wizualizacje parku też każdy mówił że po co to komu, nikomu to nie potrzebne, po co oświetlenie, ławki i ścieżki normlane… a teraz tłumy co weekend

  3. Jak zwykle się nie podoba.
    I tak źle i tak nie dobrze.. najlepiej niech nic nie robią niech nic nie będzie w naszym mieście… może wtedy ludzie przestaną się czepiac?. Żal patrzeć.. wszystko co się nowego dzieje w naszym mieście jest krytykowane. Niech będzie jak w jakimś ponurym mieście gdzie tylko bloki , ulica i brak zieloni.. brak czegokolwiek.. <3 wtedy ludzie może będą zadowoleni

  4. A po co to ? posiedzieć wśród drzew mozna – w zimie w palmiarni, a wiosne-lato do parku Chrobrego zaraz przy ul akademickiej..

  5. Dodając jeszcze na koniec: takie kreatywne zagospodarowanie przestrzeni to fajny pomysł, ale projekt musi być robiony pod konkretne miejsce, żeby dobrze wpasował się w przestrzeń i wykorzystał w pełni jej możliwości. Wtedy tworzy integralną całość z otoczeniem. Ma to ręce i nogi – jest funkjonalnie i estetycznie. Ten lechowy projekt niby jest modułowy, i można go poskładać na kilka sposobów, ale wydaje mi się, że to może być za mało.

  6. Zazwyczaj daleki jestem od hejtowania podobnych inicjatyw, ale ten projekt jest po prostu niepraktyczny, a ponadto wątpliwej urody, że tak to ujmę. Latem jak się te daszki w słońcu nagrzeją, to będzie tam niemozliwie duszno. Jak będzie deszcz, to z kolei wilgotno, a daszki zaraz się zabrudzą. Nie wiem z jakich materiałów ma to być zbudowane, ale wydaje mi się, że konstrukcja nie przetrwa próby czasu i warunków atmosferycznych. To taki projekt który ładnie wygląda na wymuskanej wizualizacji. Ma wypozycjonować Lecha jako przyjazny dla miast i społeczności brand i tylko tyle. Dziwi mnie, że OSOM się za to wzięło.

  7. Za 3 dni będzie popisane sprayem a dach ozdobią kupy gołębi. Po pół roku będzie tylko szpecić 🙁 Ogólnie pomysł super, ale długoterminowo moim zdaniem niezbyt się uda

  8. Po jajco ,im więcej zrobia tym więcej będzie różności w gliwicach. Ale nie zawsze się musi znaleźć ktoś komu wszystko nie potrzebne i potrafi jedynie pocować

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here