SixSilver Jubiler Gliwice

Jak informuje gliwicka straż miejska, coraz więcej mieszkańców naszego miasta zwraca uwagę na kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

tygiel

Tylko od początku tego roku Straż Miejska w Gliwicach odnotowała 1388 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania pojazdów.

— W wyniku naszych działań unieruchomionych zostało 310 pojazdów za pomocą urządzenia blokującego koła a 43 pojazdy zostały usunięte na koszt właściciela. Mieszkańcy skarżą się zwłaszcza na pojazdy blokujące wjazd i wyjazd do posesji oraz szczególnie utrudniające ruch i  zagrażające jego bezpieczeństwu. W takiej sytuacji pojazd może zostać usunięty na koszt właściciela. — wyjaśniają strażnicy miejscy.

Straż miejska przypomina:

Zgodnie z art. 130a. ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd jest usuwany z  drogi między innymi w następujących przypadkach:

-pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

-pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez uprawnione osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej;

-pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela;

-nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej;

-przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu.

Natomiast w myśl  art.130 a ust. 8 Prawo o ruchu drogowym:

– pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w  przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu

21 KOMENTARZE

 1. Marcus Ses ja jakieś 13 lat temu na ul kozielskiej na przeciw szpitala stanęłam jednym kołem na trawnik i dostałam 50 zł za niszczenie zieleni

 2. Emek MC Mojemu koledze z pracy, studenci, z pobliskiej prywatnej uczelni w Katowicach Brynowie, w każdy weekend zastanawiali garaż. W niedziele musiał już o 7:30 wyjeżdżać z własnego garażu. Wszelkiej uwagi traktowali z totalną nonszalancją. I to też uważasz za konfidencją?

 3. Pan Prezydent zaprasza do centrum. Miejsc do parkowania pod dostatkiem. Tylko 2,80 za godzinkę. Tanio jak barszcz…

 4. To że ludzie parkują jak debile to jedno ale zdecydowana wiekszość tych, którzy są emerytami, rencistami jak równiez Ci którzy maja mnóstwo wolnego czasu, bo im życie nie wyszło to największa grupa donosicieli czy trzeba czy nie trzeba, oni się nudza,wszędzie zaglądają, sprawdzja itp… dlatego często to nieudacznicy, którzy donosami wypełniaja nudę i karmią swoją flustrajcję życiową!!!! Ludzie jedni i drudzy zajmijcie się swoim życiem, rodziną ale też pomyślcie czasem o innych, a nie tylko koniec swojego nosa widzieć!!!

 5. Na Częstochowskiej 13 to już standard!!! Pomimo że postawiono słupki to notorycznie jest blokowana brama wjazdowa. Nie mówiąc o tym, że wyjazd z tej bramy to porażka.

 6. Idąc np. ul. Zygmunta Starego często czuję się jak persona non grata. Chodnik jest dla wszystkich, tylko nie dla pieszych. A znaków zakazu zatrzymywania i postoju prawie nikt nie przestrzega… Wstyd…

 7. smiech na sali…gonią tam gdzie akurat przypadkiem się znajdą….hahaha zgłosiłem gościa bo zaparkował na trawniku przy okazji zaorał go jak Kargól pługiem to mi koleś powiedział że nie ma opcji żeby go ukarać bo nikogo nie zakorkował.Efekt-trawnik zorany,koleś dalej go orze i pgólny efekt na osiedlu jak u Kargóla na polu….

 8. Nieuk:
  a czy znak drogowy zakaz zatrzymywania i postoju to jest przepis? /Sarkazm-dla tych co uwierzyli ,że się nie znam/
  Zapraszam na Mikołowską.Nie da się wyjść z klatki budynku na chodnik – bo albo zaparkowany tuż przed samochód i pędzący rowerzyści jak po autostradzie i to w obie strony.Gdzie jest straż miejska???Policja ?
  Samochodów na co dzień ci dostatek.Kasy ,że hej.

 9. Jakos strazy w piatek kolo 17tej na ul.tarnogórskiej kolo piekarnhp Piątek niewidzialam.Tam staja autami na chodniku i trza wchodzic na ulice.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here