W sierpniu  pisaliśmy o pomyśle ograniczenia ruchu na gliwickiej starówce. Pracownia architektoniczna PROjARCH przygotowała koncepcję zmian na ulicy Wieczorka. Ulicę Wieczorka w nowej odsłonie zobaczymy już najpewniej wiosną. 

Dzisiaj uczestniczyliśmy w konferencji prasowej “Woonerf po Śląsku – czyli pomysł na aranżację gliwickiej, miejskiej przestrzeni”

Woonerf po Śląsku, to nie tylko nowa organizacja przestrzeni ul. Józefa Wieczorka, to manifest mający na celu pobudzenie poczucia identyfikacji tożsamościowej tego szczególnego miejsca, we wszystkich jego odbiorcach – przekonują projektanci

Podczas dzisiejszej konferencji Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, zapowiedziała, że jeżeli rozwiązanie z ul. Wieczorka się sprawdzi, być może podobne zostanie zastosowane również w innych miejscach w naszym mieście.

 

W wieloletniej prognozie finansowej dla naszego miasta pojawił się zapis o nowym przedsięwzięciu, jakim jest właśnie zagospodarowanie ul. Wieczorka. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie około 500 tysięcy złotych. 

Idea tzw. woonerf, to ulica przyjazna zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu. Do najważniejszych elementów charakteryzujących rozwiązanie tego typu zalicza się uspokojenie ruchu czy zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu funkcji komunikacyjnej. 

42 KOMENTARZE

  1. Zapraszam serdecznie na rekonesans spacerowy, wieczorową porą w sezonie grzewczym Rozumiem, że ów “prozdrowotny” spacer będzie się odbywał na porażającej odległości między kościółem a pająkiem i z powrotem, wśród betonowej roślinności? Fajnie podejmować takie decyzje zza biurka, po co w ogóle brać pod uwagę zdanie mieszkańców Nazwę zmienią, dojazd utrudnią, a jak się nie podoba to wypad

  2. Rozumiem, że A-4 będzie się unosić w powietrzu na ul. Wieczorka???? Poroniony pomysł. Po południu ta ulica jest już pusta. Już widzę jak ludzie będę tam ekstra lecieć z całego miasta aby sobie pospacerować. Jakby nie było innych fajniejszych miejsc do spacerów….

  3. Proponuję zamknąć dla ruchu np: ulice Tarnogórską , Toszecką , Rybnicką czy Pszczyńską. Niech ruch uliczny przeniesie się na obwodnice, bajpasy i inne DTŚ . Dlaczego mieszkańcy tych ulic mają dusić się dniami i nocami w hałasie i dymie z rur wydechowych a inni zaznawać błogosławieństwa ciszy i spokoju . Przecież wyeliminowanie z ruchu uliczego z jednej ulicy automatycznie przenosi ( zwiększa ten ruch ) na inne ulice. Dlaczego jedni mają cierpieć kosztem wygody innych .

  4. Pomysł fajny, ale pogodzenie ruchu pieszego z samochodowym będzie tam ciężkie, patrząc od strony Daszyńskiego gdzie dużo osób nie zważa na pieszych i „przelatują” przez Wieczorka. Sensowne wyjście to zamknięcie ulicy, tylko A4, mieszkańcy i dostawy

  5. Z Wieczorka w ogóle powinien zniknąć ruch samochodowy. Co najwyżej linia autobusowa powinna zostać oraz dojazd do posesji. Dostawy towaru do godziny 8.00 i po 18.00. Miasto dla ludzi, nie samochodów. To samo Zwycięstwa, Plebańska…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here