Wkrótce rozpocznie się szczepienia lisów na terenie województwa śląskiego

W okresie trwania akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane. 

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że przewidywany termin jesiennej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa śląskiego to: 19.09. – 28.09.2018 r

-Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów, startujących z lotniska Katowice – Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki. – czytamy w komunikacie WLW.

Jak wygląda przynęta ze szczepionką?

Pa postać tzw. kęsów w kolorze brązowym. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowym, szczelnie zamkniętym folią aluminiową kapsułce/blistrze. Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania – koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, by nie podnosić szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Pamiętajmy, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. 

Wielokrotne badania potwierdzają, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Może stanowić pewne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności i zaleceń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa konkretne sposoby zachowania się w momencie znalezienia blistra/kapsułki.

W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się płynną szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem medycyny, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących. Szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich, ponieważ na te grupy zwierząt nie działa wystarczająco skutecznie.

Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielać będzie przedstawiciel Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 615.

źródło: WIW Katowice

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here