Ze zwolnień podatkowych mogą korzystać właściciele prywatnych kamienic wzniesionych przed 1945.
Dotyczy to budynków, w których wykonano remont elewacji lub dachu. W ten sposób miejski samorząd wspiera osoby, które odnawiają stare – często zniszczone – budynki, a tym samym przyczyniają się do poprawy estetyki miasta.
W przypadku nieruchomości mieszkalnych ze zwolnień podatkowych można korzystać przez 10 lat – w wysokości do 100% poniesionych kosztów remontu. Natomiast w przypadku nieruchomości przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej zwolnienia przysługują na okres 1 roku – do wysokości nieprzekraczającej 50% poniesionych nakładów.
Zgodnie z przyjętymi zasadami, obecnie o zwolnienia mogą ubiegać się podatnicy, którzy zakończyli remont w 2012 roku, a następnie złożą wymagane dokumenty wraz z wnioskiem o udzielenie zwolnienia. Odstąpiono od kłopotliwego dla podatników wymogu składania takich dokumentów wyłącznie do 31 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono remont.
W ubiegłym roku zwolnienia podatkowe objęły 240 podatników – właścicieli lub współwłaścicieli 53 wyremontowanych budynków (kamienic i domów wolnostojących). Szczegółowe informacje o warunkach, jakie należy spełnić, aby skorzystać z tej pomocy można uzyskać na stanowisku Wydziału Podatków i Opłat w Biurze Obsługi Interesantów na parterze UM (tel. 32/238-54-88).
Od nowego roku zmieniły się w Gliwicach stawki lokalnych podatków od nieruchomości dla osób fizycznych i prawnych. Opłaty z tytułu podatku od nieruchomości wzrosły średnio o 4%. Taką decyzję podjęli miejscy radni na jednej z grudniowych sesji. – Opłaty zostały skorygowane jedynie o wysokość inflacji, która wzrosła w kraju właśnie o 4%. Warto też wiedzieć, że w wielu okolicznych miastach – na przykład w Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej czy Zabrzu – opłaty są generalnie większe i czasami sięgają maksymalnej, dopuszczalnej ustawowo kwoty. Dobra sytuacja finansowa Gliwic sprawia, że u nas kształtują się na niższym o kilka procent poziomie – wyjaśnia Tomasz Jasiński, zastępca naczelnika Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego.
Przykładowo opłaty za 1 m2 w lokalach mieszkalnych wzrosły o 3 grosze. Ile dokładnie trzeba płacić? – można to sprawdzić m.in. w Wirtualnym Biurze Obsługi na stronie internetowej www.gliwice.eu (Budżet i majątek / Budżet miasta / Stawki podatków).
(UM Gliwice)