Gliwice mają obecnie około 180 tysięcy mieszkańców i są jednym z liderów w regionie, jeżeli chodzi o przedsiębiorczość. To też dobre miejsce do tego, żeby rozpocząć swoją karierę zawodową, bo nie brakuje tutaj miejsc pracy. Strefa ekonomiczna to tylko jedno z miejsc, gdzie można znaleźć zatrudnienie w wielu firmach. Należy jednak podkreślić fakt, że trzeba wziąć kilka szczegółów pod uwagę, gdy chcemy podjąć pracę w tym mieście.
Zarobki, zarobki i jeszcze raz zarobki!
Każda praca, niezależnie od tego czy są to Gliwice, sąsiednie Zabrze, Kraków czy Warszawa, powinna być oparta o racjonalne czynniki. Przede wszystkim jest to czynnik finansowy. Nie ma człowieka, który chce zarabiać mało, więc liczy na to, że znajdzie się godna praca – Gliwice mogą to zapewnić.
Istotne jest fakt, że Gliwice to miasto akademickie, które posiada wiele oddziałów Politechniki Śląskiej, więc każdego roku przybywa tutaj mnóstwo młodzieży, która później w jakiejś części zostaje w mieście lub Aglomeracji Śląskiej. Z racji tego, że jest to miasto, które kreuje się na innowacyjne, to z pewnością wykwalifikowani specjaliści, jak informatycy czy też absolwenci takich kierunków automatyka i robotyka bez większych problemów znajdą zatrudnienie.
Podejmując pracę, warto najpierw zapoznać się najpierw z realiami finansowymi, które panują w danym zawodzie, a potem ocenić czy taka praca w Gliwicach rzeczywiście będzie się nam opłacać. Nie można zapomnieć o tym, że Gliwice to miasto, gdzie za pewne usługi trzeba płacić więcej niż w ościennym Zabrzu czy trochę dalszym Chorzowie. Mogą to więc być czynniki mające wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji.
Kwalifikacje to aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę
Kolejną rzeczą, która zawsze będzie miała wpływ na wybór pracy to nasze kwalifikacje. Nie ma większego sensu podejmować pracy, niebędącej zgodnej z naszymi kwalifikacjami. W pierwszej kolejności zawsze pożądanymi osobami będą te, które mają spore doświadczenie i mogą od razu wnieść nową jakość do firmy. Tak więc nie ma sensu aplikować na stanowiska techniczne, np. informatyka (jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w mieście jest solidna baza informatyków), jeżeli nie mieliśmy w tym zawodzie nawet żadnego przeszkolenia.
Przy przeglądaniu ofert – mówiąc ogólnie o szukaniu pracy – zawsze istotna jest samokrytyka i świadomość własnych ograniczeń. Nie można jednak przesadzać zbyt mocno w drugą stronę i na siłę wmawiać sobie, że nie damy rady. To podejście autodestrukcyjne, które będzie na nas ciążyło i tym samym nigdy nie podejmiemy ryzyka, choćby było ono dla nas opłacalne.
Zawsze warto sprawdzić opinie o danej firmie
Zanim podejmiemy pracę w danej firmie, dobrym krokiem będzie sprawdzenie o niej opinii. Nie kosztuje nas to wiele czasu, a może się okazać, że ktoś nas uchroni przed popełnieniem błędu. Kalkulator wynagrodzeń może być dla nas bardzo pomocny w procesie oceny propozycji finansowej konkretnej firmy.
Opinie nie zawsze są jednak wiarygodne, ponieważ są osoby, które zostały zwolnione z różnych powodów. Tak więc warto podpytać bliskich, ale również zerknąć na kilka opinii. Może mieć to kluczowe znaczenie przy podpisaniu umowy o pracę.