Pomyśl życzenie i popatrz w niebo! Noc Perseidów już 12 sierpnia. Nasze wskazówki

Pomyśl życzenie i spójrz w niebo, prawdopodobnie się spełni, a to za sprawą niezwykłego zjawiska, które mamy szczęści obserwować co roku w połowie sierpnia.

To będzie ciepły, długi i gwieździsty weekend

Nadchodzący weekend zapowiada się obiecująco, po chwilowym ochłodzeniu wracają letnie temperatury, a warunki do obserwacji nieba będą dość korzystne. Mimo, że maksimum roju Perseidów nastąpi w poniedziałek, to spadające gwiazdy można obserwować można w większym natężeniu wiele dni przed i po 12 sierpnia. To dobra wiadomość, bo najbardziej rozsądnym terminem jest oczywiście sobota. Wtedy też meteorolodzy spodziewają się czystego nieba nocą.

źródło: pogoda.interia.pl (dostęp: 9.08.24)
Temperatury będą stosunkowo wysokie, jednak kocyk i ciepły polar mogą być wskazane.
źródło: Google/weather.com (dostęp: 9.08.24)

Deszcz Perseidów, czyli właściwie czego?

– Perseidy to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów, czyli zjawisk związanych ze wzrostem aktywności meteoroidów, które w dużej liczbie pojawiają się na nocnym niebie w postaci jasnych smug. Perseidy obserwować można na letnim niebie w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najlepsze warunki pojawiają się w okolicy maksimum zjawiska, które przypada na noc pomiędzy 12 a 13 sierpnia. Tej nocy na niebie zaobserwować można nawet sto zjawisk w ciągu zaledwie godziny. Nazwa roju meteorów pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju, czyli punkt, z którego na niebie „wylatują” meteory – czytamy na blogu astronomia.media.pl.

Skąd najlepiej widać gwiazdy?

Ameryki nie odkryjemy podpowiadając, że najlepiej gwiazdy obserwować będzie z miejsc niezanieczyszczonych światłem. Pewniakami będą: Bieszczady, Mazury oraz oczywiście Podlasie. Jeśli nie planujecie tak dalekich wycieczek dobrym pomysłem może okazać się wypad za miasto. Pomocna będzie z pewnością mapa zanieczyszczenia światłem [KLIK]. Upewnijcie się, że blisko Was nie ma drzew czy budynków, które ograniczają widoczność nieba.

Najmniej zanieczyszczone światłem miejsca oznaczone są kolorami zielonym i żółtym
źródło: lightpollutionmap.info

Praktyczne wskazówki

Oto kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą Ci się podczas nocy spadających gwiazd.

  1. Weź ze sobą koc piknikowy, odporny na wilgoć, który odizoluje Cię od zmarzniętej i przemoczonej po ostatnich dwóch tygodniach niepogody. Dobrym wyjściem może być także leżak.
  2. Ubierz się ciepło, zabierz ze sobą herbatę w termosie lub inny rozgrzewający napój.
  3. Zabierz ze sobą repelenty, komary mogą popsuć nawet najlepszy wieczór!
  4. Sprawdź skąd będzie najlepiej widać gwiazdy na mapie zanieczyszczenia światłem [KLIK]. Znajdź miejsce możliwie najciemniejsze i pozwalające obserwować jak największy obszar nieba.
  5. Ściągnij aplikację Stellarium Mobile: Mapa Gwiazd, wyszukaj konstelację „Perseusz” i obserwuj niebo nad nim (pamiętaj jednak, ze gwiazdy będą pojawiać się także w obszarach nieba położonych wokół Perseusza, a nawet w dużej odległości od tej konstelacji). Wskazówka: znajdź tryb nocny, który emituje czerwone, a nie niebieskie światło.

Źródło: astronomia.media.pl

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły