Aż 71% przejść dla pieszych nie spełnia norm oświetlenia. Co planuje zrobić miasto?

Dobrze oświetlone przejścia dla pieszych są priorytetem dla Gliwic. Przeprowadzony w poprzednim roku audyt oświetlenia 290 przejść bez sygnalizacji świetlnej wykazał, że wiele z nich wymaga pilnej modernizacji. Miasto planuje sukcesywnie doświetlać te miejsca, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i widoczność dla kierowców.

Audyt, przygotowany przez firmę Eco Energy Poland, obejmował szczegółową analizę stanu oświetlenia przejść dla pieszych. Okazało się, że aż 71% przejść nie spełnia norm oświetleniowych, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na słabo oświetlonych przejściach w latach 2015-2020 doszło do 64 nocnych wypadków, w których 32 osoby zostały ranne, a jedna zginęła.

Jakie są główne problemy? Większość przejść ma zbyt słabe oświetlenie. Stare lampy sodowe i zadrzewienia ograniczające rozsył światła są głównymi problemami. Przejścia oświetlone są różnymi rodzajami światła – LED, sodowe oraz mieszane. Jedno przejście nie miało żadnego oświetlenia. Przejścia w pobliżu szkół, parków i kościołów miały niemal dwukrotnie wyższe ryzyko wypadków.

Co należy poprawić? Planowany jest montaż nowoczesnych lamp LED na 94 przejściach. Dedykowane oprawy, montowane na niższych słupach, skierują światło bezpośrednio na pasy, poprawiając widoczność pieszych. Drzewa i krzewy zasłaniające światło będą przycinane. W 85 miejscach zidentyfikowano takie problemy. Wymiana starych lamp na mocniejsze i o odpowiedniej barwie światła w 43 miejscach. Na ulicach Kilińskiego i Bardowskiego zalecana jest całkowita wymiana wszystkich opraw oświetleniowych. Usunięcie przeszkód, takich jak zaparkowane samochody, które zasłaniają przejścia.

Miasto już planuje konkretne działania. Do końca roku zostanie doświetlone niebezpieczne przejście dla pieszych przy ul. Rybnickiej w rejonie ogródków działkowych. Zostaną tam zamontowane zarówno oświetlenie uliczne, jak i dedykowane, które lepiej oświetli pieszych na przejściu. W przyszłym roku prace obejmą przejścia w rejonie skrzyżowania ulic Reymonta i Cmentarnej oraz przy ul. Podlesie 24. Tam również zostanie zamontowane dedykowane oświetlenie.

Oprócz tego, miasto realizuje prace wynikające z zaleceń audytu w ramach konserwacji oświetlenia ulicznego. Zakres prac obejmuje dobudowę dodatkowych opraw, czyszczenie istniejących, wymianę źródeł światła oraz zmianę sposobu zamocowania opraw. Takie działania wykonano już przy wielu przejściach w różnych rejonach miasta.

Doświetlenia przejść są również realizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Efektem ubiegłorocznej edycji są trzy doświetlone przejścia przy ul. Daszyńskiego – przy ciastkarni „Marysieńka”, salonie FIAT oraz przy skrzyżowaniu z ul. Ceramików.

Przy ul. Toszeckiej, od rejonu restauracji McDonald’s do jeziora Czechowickiego, budowana jest obecnie droga rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy. W ramach prac, które zostaną zakończone w przyszłym roku, przewidziano montaż nowego oświetlenia ulicznego oraz doświetlenie istniejących przejść.

Audyt pokazał, że w Gliwicach konieczne są szybkie i zdecydowane działania, aby poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Nowoczesne lampy, usunięcie przeszkód i lepsza widoczność mogą znacząco zmniejszyć liczbę wypadków i sprawić, że przechodnie będą czuli się bezpieczniej. Miasto już podejmuje kroki w tym kierunku, realizując zalecenia audytu i inwestując w bezpieczeństwo mieszkańców.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły