Gliwice, będące jednym z największych miast w regionie z ponad 170 tysiącami mieszkańców, zmierza ku usprawnieniu systemu gospodarki odpadami poprzez planowaną rozbudowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Obecnie, jedyny punkt dostępny w mieście sprawia trudności dla mieszkańców dzielnic położonych po drugiej stronie Gliwic, takich jak Łabędy, Kopernik czy Czechowice.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wydział Usług Komunalnych Radzie Dzielnicy Łabędy „PZO Sp. z o.o. planuje budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gliwicach przy ul. Portowej na działce numer 11/1 i 11/2 obręb Port o powierzchni 0,7392 ha.”
Projekt obejmuje plac utwardzony, dojazd, chodnik, magazyny, wiatę magazynową na pojemniki, a także kontener socjalno-biurowy i wagę samochodową.
– Odpowiednia powierzchnia PSZOK wraz z infrastrukturą i wyposażeniem, umożliwi zmniejszenie częstotliwości transportu odpadów. W związku z powyższym ograniczona zostanie emisja spalin, pyłów i hałasu związanych z ich zagospodarowaniem – zapewnia Wydział Usług Komunalnych.
Realizacja warta ponad 11 milionów
„Przedsiębiorstwo złożyło wniosek o dofinansowanie budowy PSZOK-ów przy ul. Portowej oraz przy ul. Królewskiej Tamy w ramach programu priorytetowego „Regionalna Gospodarka Odpadami” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacunkowy koszt realizacji zadania ujęty we wniosku to kwota 7 800 000 zł (50% dotacja, 50% pożyczka). Wniosek jest w trakcie oceny.
Przygotowując się do realizacji zadania należało wykonać badania geologiczne terenu pod budowę PSZOK-ów. Wyniki badań (wpłynęły do Spółki już po złożeniu wniosku) jednoznacznie wskazały na konieczność wymiany gruntu na obu lokalizacjach, co znacząco wpłynęło na zwiększenie kosztów inwestycji do około 11 000 000 zł.
W związku z powyższym Spółka w dalszym ciągu monitorowała możliwość pozyskania dofinansowania na korzystniejszych warunkach (wyższa wysokość dofinansowania).”
Kiedy poszerzona zostanie oferta PSZOK-ów w Gliwicach? Wciąż nie wiadomo. Na ten moment mieszkańcy Czechowic muszą pokonać prawie 15 kilometrów, żeby oddać odpady.