Już po raz 5 społeczność akademicka w całej Polsce we współpracy z Fundacją DKMS Polska zjednoczy się w walce z rakiem krwi. 22 i 23 kwietnia to unikalne wydarzenie połączy wszystkich – nie tylko środowisko akademickie – wokół wspólnego celu, jakim jest powiększenie bazy niespokrewnionych Dawców szpiku. Studenci zapraszają wszystkich zainteresowanych rejestracją. Niech mury uniwersyteckie nie będą dla nikogo przeszkodą!
Dotychczas odbyły się 4 edycje tej szlachetnej ogólnopolskiej inicjatywy. Wszystkie 4 łącznie spowodowały rejestrację 54.239 osób gotowych podzielić się cząstką siebie z chorymi na raka krwi. Spośród tych osób – Dawców potencjalnych – już 70 zostało Dawcami faktycznymi, czyli miało szansę pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi w walce z rakiem krwi.
Rozpoczęły się przygotowania do wielkiego finału V edycji. Najbliższa studencka akcja rejestracji potencjalnych Dawców pod hasłem Dwa Wymazy i Do Bazy odbędzie się 22 – 23 kwietnia.
Twarzą V edycji zgodził się zostać Kamil Bednarek, który zachęca fanów słowami:
– Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Ja już się zarejestrowałem. A wy? Jesteście gotowi?
Kamil zwrócił się z apelem do studentów, by w tej ważnej sprawie jednoczyli siły, bo jak wierzy – w jedności siła!
fot. kadr z portalu YouTube
22-23 kwietnia 2015
Politechnika Śląska w Gliwicach:
– Wydział Mechaniczny Technologiczny, ul. Konarskiego 18A
– Wydział Górnictwa i Geologii, ul. Akademicka 2
Centrum Handlowe FORUM, ul. Lipowa 1
REJESTRACJA
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości
z nr PESEL.
PRZESZCZEPIENIE SZPIKU MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE
Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie
u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego (najczęściej w różnych postaciach ostrej białaczki).
25 proc. pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku znajduje dawcę wśród członków rodziny, ale 75 proc. chorych potrzebuje dawcy niespokrewnionego.
Każdego roku 700 pacjentów w Polsce potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych krwi lub szpiku. 10 proc. pacjentów nie znajdzie bliźniaka genetycznego
i nie otrzyma przeszczepu.