Od 1 marca wszystkie bilety 30-dniowe Transport GZM są Metrobiletami, które dają możliwość podróżowania po Metropolii również Kolejami Śląskimi i POLREGIO (m.in. pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem, przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach). Do tego dochodzi uruchomiony niedawno Metrorower, z którego bez dodatkowych opłat, przez 60 minut dziennie mogą korzystać posiadacze wszystkich biletów okresowych Transport GZM.
Dla pasażerów oznacza to większą elastyczność i duże ułatwienie w podróżowaniu po Metropolii. Wystarczy jeden bilet, z którym możemy wybierać najszybsze dostępne połączenia i dogodne przesiadki. Pasażerowie nie muszą już analizować taryf różnych przewoźników.
Posiadacze Metrobiletu Miasto 30, czyli biletu 30-dniowego ważnego na terenie jednego miasta, dostępnego w cenie 129 zł, mają dodatkową możliwość korzystania z pociągów na terenie swojego miasta.
Z Metrobiletem 2 Miasta 30 za 149 zł możliwe jest podróżowanie wszystkimi środkami transportu po dwóch wybranych i graniczących ze sobą miastach.
Dzięki Metrobiletowi Obszarowemu (189 zł) pasażerowie nie są ograniczeni strefami, tak jak to było w przypadku poprzednich „kolorowych” Metrobiletów. Bilet umożliwia podróżowanie po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na obszarze od 3 do 6 graniczących ze sobą miast, obsługiwanych koleją. W praktyce oznacza to pełną dowolność w podróżowaniu wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz pociągami.
Osoby, które chcą korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej Transport GZM i ze wszystkich połączeń kolejowych oferowanych na obszarze Metropolii mogą kupić Metrobilet Sieć 30 (249 zł), który zastąpił Metrobilet Cała Metropolia.
Dodatkowo integracją objęty jest również emitowany przez GZM bilet 24-godzinny, pod nową nazwą „Metrobilet 24 h”. Bilet uprawnia do podróży po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych na obszarze GZM.
Metrobilety są dostępne wyłącznie w systemie Transport GZM, w aplikacji mobilnej lub na karcie po zakupie w automatach biletowych, Punktach Obsługi Pasażera lub punktach sprzedaży. Ponadto, tak jak dotychczas, w aplikacjach mobilnych: Transport GZM, Mobilet, jakdojade, zbiletem.pl, mPay, SkyCash oraz w biletomatach, punktach sprzedaży i Punktach Obsługi Pasażera zaopatrzyć się można w Metrobilet 24 h (w przypadku automatów biletowych, bilet jest dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej).
Zmiany w taryfach kolejowych
Analogiczne do Metrobiletów bilety miesięczne, pod nazwą „Taryfa Max Bilet”, są dostępne również w Kolejach Śląskich. Pasażerowie mają te same uprawnienia z wyjątkiem czasu obowiązywania – bilety emitowane przez Transport GZM są 30-dniowe, a przez Koleje Śląskie – miesięczne. Zarówno Transport GZM, jak i Koleje Śląskie i POLREGIO, wzajemnie honorują uprawnienia do przejazdów ulgowych (w kolejach ulgi ustawowe, w komunikacji miejskiej zgodnie z Taryfą Transport GZM), z wyjątkiem uprawnień do przejazdów bezpłatnych.
Ponadto wycofane są dotychczasowe Superbilety „kolorowe” oraz bilety liniowe Kolei Śląskich. Na wniosek Kolei Śląskich nie będą też emitowane przez spółkę bilety z ofert: „Taryfa pomarańczowa”, „Silesia 24”, „EuroSilesia24”. Przewoźnik zdecydował również o wycofaniu ze sprzedaży „Biletu Śląskiego”.
Metrobilety ułatwią podróżowanie na czas przebudowy w Katowicach
– Wspólna oferta trzech przewoźników ułatwi pasażerom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poruszanie się po regionie w trakcie przebudowy węzła katowickiego, która jest jedną z największych inwestycji w infrastrukturę kolejową w Polsce – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich. – W GZM największe utrudnienia rozpoczną się w tym roku. Dzięki naszej współpracy niedogodności będą mniejsze, a możliwość skorzystania z jednego biletu pozwoli na większą elastyczność w poruszaniu się komunikacją publiczną – wyjaśnia Świrski.
(GZM/kik)
Michał Widera