Od kilku dni w miastach na Śląsku, ale też w całej Polsce obserwujemy bardzo wysoki poziom smogu. Padają niechlubne rekordy przekroczeń dopuszczalnych stężeń dobowych pyłów zawieszonych. Gliwice również zmagają się z fatalnym stanem powietrza.
Smog jest zjawiskiem, które powstało na skutek ludzkich działań
W jego skład wchodzą szkodliwe związki chemiczne: tlenek azotu oraz tlenki siarki i pochodzące zwykle ze spalania węgla, drewna lub biomasy cząstki stałe – PM10. Drobinki o rozmiarze poniżej 10 mikrometrów charakteryzuje możliwość przedostawania się przez nasz układ oddechowy do układu krwionośnego. Śledząc wyniki ze stacji pomiarowych na Śląsku, można stwierdzić, że znaczne pogorszenie jakości powietrza utrzymuje się od niedzieli. Jaka jest przyczyna takiego stanu? W komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce czytamy: Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) w środkowej i południowej Polsce.
Główną przyczyną jest palenie śmieciami w piecach domowych
Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim występują głównie w miesiącach zimowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. Wielu mieszkańców spala w piecach także śmieci i do atmosfery wydostają się trujące substancje. Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, należałoby zmienić standardy piecyków spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania.
Temat stał się w ostatnim czasie bardzo medialny i uważam, że bardzo dobrze, ponieważ tylko rosnąca społeczna świadomość da szansę na rozwiązanie tego problemu. Fakty są bowiem takie, że za wysokie stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 odpowiadają przede wszystkim stare kotły opalane słabej jakości paliwem, jeśli nie wprost śmieciami. – czytamy w oświadczeniu wydanym wczoraj przez prezydenta Frankiewicza. – Problemu jesteśmy świadomi nie od dzisiaj i od dawna dofinansowujemy wymianę węglowych systemów grzewczych na bardziej ekologiczne. Dofinansowaliśmy taką wymianę dla ponad 5 tysięcy gospodarstw domowych.
Gliwicka straż miejska może sprawdzić to, czym palimy
Jak przekazała nam Bożena Frej, rzecznik Straży Miejskiej w Gliwicach, strażnicy zostali upoważnieni przez prezydenta do takich kontroli. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska: Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do: 1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren; 2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych.
Co możesz zrobić, żeby ograniczyć smog?
- przede wszystkim nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
- ograniczaj zużycie ciepła – ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru – nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
- jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych – przekazuj pozostałości roślinne do odzysku – nie spalaj ich w ogrodzie.
W najbliższym czasie jakość powietrza powinna się polepszyć. Jak informuje GIOŚ, znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz ze wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od 11 stycznia, co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że to my w głównej mierze odpowiadamy za stan powietrza.