Niebezpieczne upały

Pogotowie Dzisiaj w GliwicachDzisiejszy poranek dał nam chwilę wytchnienia przed lejącym się z nieba ukropem. Jednak letni rześki deszczyk  to tylko chwilowa zmiana pogody. Jak poradzić sobie z upałem opowiedzieli nam ratownicy ze Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Konarskiego 26.

Synoptycy zapowiadają kolejne dni żarzącego słońca. Konrad Wieczorek, dyspozytor Stacji Pogotowia Ratunkowego radzi, aby nie bagatelizować wysokich temperatur,

– Upał to pogoda niesprzyjająca przede wszystkim dla osób z niewydolnością krążenia. Szczególnie niebezpieczną jest sytuacja kiedy pacjent odstawia wodę. Wtedy następuje zwężenie naczyń krwionośnych i pojawiają się dolegliwości somatyczne. Ciesząc się słońcem, zapominamy również o jego negatywnych skutkach. Każdy z nas powinien chronić skórę odpowiednim kremem z filtrem UV.

Czy jest złota zasada, którą każdy z nas powinien stosować w czasie upału?

– Oczywiście wszyscy musimy pić znaczne ilości wody. Najlepszym rozwiązaniem jest picie szklanki wody co dwie godziny. To pozwala uzupełnić wypocone w szybkim czasie płyny. Odwodnienie może stać się bezpośrednią przyczyną zagrożenia życia.

Kto jest najbardziej narażony na działanie upału?

– Przede wszystkim dzieci do piątego roku życia i osoby starsze. Musimy zwrócić uwagę na to, aby nie wystawiać najmłodszych na działanie słońca. Zwłaszcza w dni kiedy temperatura przekracza 30 st. wyjazdów jest znacznie więcej. To średnio 20 wyjazdów z powodu zasłabnięć.

Radzę, aby w czasie upałów nie wychodzić na zewnątrz. A jeśli chcemy spędzać czas na łonie natury, to polecam wybór miejsc zacienionych np. ogródek, piknik pod drzewami. 

Wszyscy tęskniliśmy za słońcem i cudowną, letnią pogodą. Jednak nawet w czasie wakacji powinniśmy pamiętać o zdrowym rozsądku i umiarze. Dla gliwiczan, którzy w czasie spaceru chcą się odrobinę schłodzić, czekają miejskie fontanny.

mt_gallery:Fontanny

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły