Podstrefa Gliwicka częścią najlepszej strefy ekonomicznej w Europie

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, której największą część pod względem posiadanych terenów oraz z największą liczbą pozyskanych projektów inwestycyjnych stanowi Podstrefa Gliwicka, uzyskała tytuł najlepszej specjalnej strefy ekonomicznej w Europie i jednej z najlepszych na świecie w prestiżowym rankingu Financial Times – fDi Intelligence „Global Free Zones of the Year 2023”. 

KSSE została uznana za najlepszą strefę w Europie już po raz siódmy. W tegorocznej edycji okazała się także najlepszą strefą w Europie w kategorii dużych inwestorów oraz wsparcia dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw i doceniona globalnie w ramach nagrody „doskonałości w dziedzinie zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania”.

– Szczególnie dumny jestem z tego, że zostaliśmy docenieni nie tylko za przyciąganie dużych inwestorów, ale także za wsparcie sektora MŚP i nasze zrównoważone podejście do rozwoju gospodarczego regionu. Dziś dobrze przygotowany teren inwestycyjny to za mało, by zachęcić firmę do inwestycji. Dlatego podejmujemy działania mające zacieśnić współpracę pomiędzy firmami globalnymi i lokalnymi. Przyjęliśmy strategię wspierania MŚP, aby pokazać że mechanizm Polskiej Strefy Inwestycji jest nie tylko dla dużych firm, ale dla każdego przedsiębiorcy – mówi dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Strefa zajmuje ponad 2749 ha w 40 gminach. Obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. Obecnie działa w niej 600 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ponad 45 mld złotych i stworzyły 100 tys. miejsc pracy. Około 60% inwestycji na terenie KSSE to firmy z sektora motoryzacyjnego. 

W ubiegłym roku KSSE została Liderem Klastra Energii w Gliwicach. Wraz z partnerami planuje inwestowanie w częściową niezależność energetyczną terenów strefowych w Gliwicach i odnawialne źródła energii. Prowadzi też szereg inwestycji infrastrukturalnych na pozostałych terenach Podstrefy Gliwickiej (budowa dróg dojazdowych w Ujeździe i Prudniku oraz oczyszczalni ścieków w Ujeździe).

Specjalna strefa ekonomiczna w Gliwicach to niemal 390 ha i blisko 70 firm, które zatrudniają łącznie ponad 17 tys. osób.

Działają tu firmy głównie z branży motoryzacyjnej (na czele z zakładami Stellantis i NGK Ceramics) oraz metalowej i materiałów budowlanych. 

Tereny całej Podstrefy Gliwickiej obejmują ponad 1100 ha, m.in. w Zabrzu, Bytomiu i sześciu powiatach województwa opolskiego. 

fot. Mosquidron

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły