Uaktualnienie z dnia 08.04.2019 godz. 9.25
- Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych odrzuciły propozycje dla nauczycieli, które przedstawił rząd. Zaakceptowała je jedynie „Solidarność”.
- Sławomir Broniarz poinformował, że od 8 kwietnia rozpoczyna się strajk nauczycieli.
We wszystkich gliwickich publicznych szkołach i placówkach oświatowych trwa strajk.
Dyrektorzy gliwickich miejskich jednostek oświatowych, na bieżąco dokonują rozeznania, ilu nauczycieli nie uczestniczy w strajku czynnym i są w stanie zapewnić opiekę dzieciom, które przyszły do szkół i placówek oświatowych. Na tej podstawie, podejmowane są decyzje o organizacji pracy placówki podczas strajku.
Priorytetem w sferze organizacji pracy placówki, jest zapewnienie opieki dzieciom, które zgłosiły się do szkoły.
Oczywiście w zwiazku ze strajkiem w danej szkole lub placówce oświatowej, rodzice mają prawo do pozostawienia dziecka w domu.
Rodzice mogą skorzystać z opieki przysługującej z art. 188 kodeksu pracy (opieka nad dzieckiem – do ukończenia przez dziecko 14 roku życia – 16 godzin rocznie) lub urlopu wypoczynkowego, a także w przypadku dzieci do lat 8-miu rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności zapewnienia opieki nad dzieckiem, w związku z nieprzewidzianym zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, jeśli zachodzi konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu j.w.
W tym celu rodzic winien złożyć do swojego pracodawcy, wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A wraz z pisemnym OŚWIADCZENIEM „o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.”
Dyrektorzy jednostek oświaty, w których odbywa się czynny strajk, dokładają wszelkich możliwych starań, aby zminimalizować negatywne skutki dla uczniów i rodziców.