Tutaj, jak w soczewce, można przyjrzeć się historii – losom ludzi, miasta, Górnego Śląska

W Gliwicach wieża Radiostacji na stałe wpisana jest w panoramę miasta. Nierozerwalnie  wiąże się z wydarzeniami prowokacji gliwickiej – 31 sierpnia 1939 roku, która miała  posłużyć Hitlerowi jako pretekst do rozpoczęcia działań wojennych.

Wnętrze Radiostacji, fot. arch. Muzeum w Gliwicach (4)Radiostacja, budząca  niesłabnące zainteresowanie turystów z całego świata, to także miejsce, którego istnienie jest skutkiem zdarzeń sięgających pierwszej, a następnie II Wojny Światowej. Miejsce naznaczone  dwoma tragicznymi w skutkach systemami totalitarnymi – niemieckim nazizmem i  sowieckim komunizmem. Tutaj, jak w soczewce można przyjrzeć się historii w skali mikro –  losom ludzi, miasta, Górnego Śląska, po to by lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy.  Kształt dzisiejszej Europy jest w dużej mierze odpowiedzią na złe doświadczenia tamtego  czasu. By już nigdy się nie powtórzyły, konieczna jest rzetelna wiedza o przeszłości –  dlatego przez cały wrzesień Muzeum zaprasza grupy szkolne do Radiostacji na bezpłatne lekcje, by przybliżyć jej trudną, ale i fascynującą historię.

Mikrofon burzowy_gliwice

Lekcje prowadzone będą w oparciu o wystawę stałą prezentowaną w Radiostacji Gliwice.  Zostaną wzbogacone prezentacją multimedialną, filmem „Uwaga! Tu Gliwice” (projekcje dla  uczniów mających co najmniej 9 lat) i aktywnym udziałem uczniów w lekcji. Treść lekcji  muzealnych modyfikowana jest w zależności od grupy wiekowej, która w nich uczestniczy.

Tematy lekcji do wyboru:  

Przedszkole (5-latki) i szkoła podstawowa (kl. 1-3) Śladami wieżaków – tajemnice zabytkowej stacji radiowej  

Podczas lekcji muzealnej dzieci poznają zabytkowy kompleks gliwickiej Radiostacji. Zastanowimy się  co to oznacza, że Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej oraz miejscem pamięci historycznej.  Wspólnie będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się popularność Radiostacji  wśród turystów z całego świata. Dowiemy się co wydarzyło się tutaj 31 sierpnia 1939 roku oraz  podejmiemy próbę rekonstrukcji tego zdarzenia. Poznamy też wybrane elementy zabytkowego  wyposażenia stacji radiowej. W ich kontekście porozmawiamy o tym co ma wspólnego Radiostacja z  radiem i na czym polegała praca w Radiostacji.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły