Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest bardzo ważne. Modernizacja i rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi to jedno z działań w tym właśnie zakresie.
Realizacja dwóch etapów projektu „Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Miasta Gliwice poprzez modernizację i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi” pochłonie 70 mln zł.
Około 50 mln zł udało się miastu uzyskać z UE, w ramach programu Infrastruktura i Środowisko Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Jednym z zadań samorządu jest zapewnienie skutecznej ochrony przeciwpowodziowej mieszkańcom i Gliwice się z tego wywiązują. Tylko w 2018 r. w rejonie ul. Bojkowskiej zbudowano sieć kanalizacji deszczowej i zbiornik retencyjny z pompownią wód deszczowych, zmodernizowano kanalizację deszczową i wyloty do cieków przy ul. Chorzowskiej, Magnolii i Begonii i rozpoczęto prace związane z odwodnieniem terenów pomiędzy autostradą A4, ul. Rybnicką, potokiem Doa a ul. Biegusa. Prace będą kontynuowane w bieżącym roku – mówi Roksana Burzak z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
W ramach projektu rozpoczęły się już przygotowania do budowy inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej, który obejmie całe miasto.
Zaawansowana technologia umożliwi dokonywanie pomiarów intensywności opadów, kontroli napełnienia kanałów i przepływów oraz bieżących odczytów parametrów meteorologicznych na terenie zlewni. Pozwoli też zminimalizować ryzyko powodzi i usprawni zarządzanie siecią oraz planowanie inwestycji i remontów kanalizacji.
W planach są kolejne postępowania przetargowe na odwodnienie dzielnicy Brzezinka Południe, remont wylotów do rzeki Kłodnicy i budowę kolejnych urządzeń podczyszczających. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta ogromna inwestycja zakończy się pod koniec 2020 r.