SKOK

Podziel się!

Miasto ma w planach zbudować kolejne 200 mieszkań. Między innymi dla seniorów

tekst alternatywny


Gliwice z powodzeniem realizują swój własny program mieszkaniowy. Dzięki temu przybywa zarówno mieszkań komunalnych, dla rodzin o niskich dochodach, jak i TBS-owskich – dla osób średnio sytuowanych.

Miasto systematycznie inwestuje w bieżące utrzymanie, remonty i modernizacje ok. 13 tys. mieszkań, które wchodzą w skład zasobu komunalnego. Przeznacza na ten cel średnio 20–30 mln zł rocznie. W zeszłym roku, dzięki zakwalifikowaniu do unijnego projektu „Mieszkania na start”, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wyremontował od podstaw 21 mieszkań na cele socjalne. Są one przeznaczone dla rodzin z dziećmi w trudnej sytuacji życiowej oraz osób bezdomnych. Adaptacja „mieszkań na start” kosztowała miasto około pół miliona zł. Unijne dofinansowanie pozwoliło odzyskać 85% poniesionych kosztów (około 400 tys. zł).

Inne dotacje, które przyznał Gliwicom Bank Gospodarstwa Krajowego, pozwalają realizować miastu kolejne duże inwestycje poszerzające zasób mieszkań komunalnych. – Aktualnie realizowany jest remont budynku przy ul. Nowy Świat 59. Powstanie tam 8 mieszkań o powierzchni od 39 m2 do 69 m2 – mówi Bożena Kus, dyrektor gliwickiego ZGM-u. Remont przy Nowym Świecie będzie kosztował ponad 1,1 mln zł. Oprócz modernizacji istniejących budynków, miasto od podstaw buduje nowe mieszkania komunalne.

W ostatnich latach w Gliwicach powstały komunalne kompleksy mieszkaniowe przy Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, przy Kochanowskiego i Staromiejskiej. A to jeszcze nie koniec, bo cały czas wznoszone są kolejne.

Wśród inwestycji realizowanych jest m.in. wielorodzinny budynek przy ul. Zawadzkiego w Łabędach. Aktualnie jest tam przygotowany teren pod budowę, a w 2019 roku w tym miejscu powstaną 33 mieszkania. Przy ul. Górnej, Samotnej, Kujawskiej i Św. Jacka budowane są dwa budynki mieszkalne (docelowo powstanie tam sześć), w których wykonawca, wyłoniony w drodze przetargu, wybuduje 48 mieszkań. Koszt inwestycji dofinansowanej w 35% to ok. 10 mln zł.

Równocześnie ZGM planuje kolejne inwestycje, np. wzniesienie budynku przy ul. Harcerskiej, który na razie znajduje się w fazie projektowej.

Wniosek o dofinansowanie tej inwestycji zostanie złożony we wrześniu. Oprócz tego powstać ma czterokondygnacyjny budynek przy ul. Wrocławskiej za ok. 9 mln zł. Docelowo znajdą się w nim 22 mieszkania, podziemny parking z 26 miejscami postojowymi i zielone tarasy dla mieszkańców parteru. Aktualnie inwestycja jest na etapie przygotowania dokumentacji projektowej i wniosku do BGK o dofinansowanie.

Zajmujące się mieszkaniówką dwie miejskie spółki – ZBM I TBS i ZBM II TBS – przez wiele lat wykorzystywały możliwości, jakie dawał krajowy system budownictwa społecznego. W Gliwicach powstało w rezultacie prawie 1600 komfortowych mieszkań na wynajem, dostępnych dla ludzi średnio zarabiających. Udało się w ten sposób zaspokoić potrzeby kilku tysięcy osób, a przy okazji zagospodarowano niewykorzystane dotąd obszary w różnych częściach miasta – m.in. przy ulicach Witkiewicza, Żabińskiego, Lipowej, Dworskiej, Bernardyńskiej, Uszczyka, Strzelniczej i Granicznej, Strzelców Bytomskich czy Mikołowskiej.

Z czasem państwo wycofało się ze wspierania budownictwa społecznego. Miejskie spółki odnalazły się jednak w nowej sytuacji i przyjęły model finansowania, dzięki któremu nadal z powodzeniem współtworzą ofertę mieszkaniową na gliwickim rynku nieruchomości.

– W Polsce wiele osób krytykuje tzw. rozlewanie się miast. W Gliwicach działamy planowo, wypełniamy luki w zabudowie centrum i budujemy „plomby” na wolnych terenach śródmiejskich. Tam jest uzbrojenie, dojazd, bliskie sąsiedztwo przedszkoli i szkół. Posiadamy plany zagospodarowania przestrzennego na terenie całego miasta. Działający na wolnym rynku deweloperzy wykorzystują to i stwarzają atrakcyjne oferty mieszkaniowe – mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

Mieszkania na sprzedaż lub na wynajem cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych rodzin. 

Najnowsze efekty działalności miejskich spółek widać w obrębie ulic Wiązowej i Granicznej. ZBM II TBS wybudował tam ostatnio 12 budynków z 323 mieszkaniami, 6 lokalami usługowymi i 62 miejscami postojowymi w garażach pod budynkami, a także zapewnił infrastrukturę towarzyszącą – parkingi, 3 place zabaw dla dzieci, tereny zielone. W 2019 roku zakończy się kolejna budowa „dwójki” i do użytku zostanie oddane przyjazne dla seniorów CENTRUM 50+ przy ul. Warszawskiej 35. „Jedynka”, czyli ZBM I TBS, intensywnie wznosi czterokondygnacyjne budynki mieszkalne przy ul. Opolskiej z mieszkaniami z opcją „dojścia do własności”. Powstają tam 32 mieszkania o powierzchni od 34,86 m2 do 85,60 m2 oraz co najmniej 20 lokali użytkowych. Mieszkania zostaną oddane do zasiedlenia jeszcze w tym roku.


źródło: UM Gliwice

Podczas libacji rzucił się z nożem na kompana. Teraz grozi mu dożywocie

Następny artykuł »

Na Politechnice stworzono dom, który dostosowuje się do Twojego stanu zdrowia

Skomentuj

 

komentarzy 12

 1. Marcin
  10 lutego 2018

  A ten planowany budynek na Wrocławskiej, to gdzie dokładnie? Bo nie pamiętam, żeby przy tej ulicy było tak dużo zieleni. No chyba że zbudują na pl. Krakowskim, tam jest miejsca dosyć.

 2. 9 lutego 2018

  Ale kto je dostanie?

 3. 9 lutego 2018

  za cholere nie rozumiem 🙂

 4. 9 lutego 2018

  Starym budujecje niech do domu starców idol a mieszkania niechcący admin młodym Polakom

 5. 8 lutego 2018

  To mają być mieszkania dla seniorów więc nie mogą być drogie

 6. 8 lutego 2018

  Dla bogaczy

 7. 8 lutego 2018

  ładne ale drogie czynsze

 8. 8 lutego 2018

  Też jestem ciekawa, grunt to rzetelne i sprawdzone informacje

 9. 8 lutego 2018

  Dokładnie ciekawe w którym miejscu no chyba że w straszaku a my nic o tym niewiemy

 10. 8 lutego 2018

  Ciekawe gdzie?

 11. 8 lutego 2018

  Żeromskiego?? Chyba nie

 12. 8 lutego 2018

  Na Żeromskiego ? Nie wydaje mi się .

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM