SixSilver Jubiler Gliwice

W sobotę, na naszym Facebooku opublikowaliśmy zdjęcie gliwickiego rynku zrobione ze skrzyżowania ulic Krótkiej i Plebańskiej. Zdjęcie przedstawiające prace budowlane pod arkadami wywołało błyskawiczną i ogromną falę negatywnych komentarzy. Okazuje się, że według zatwierdzonego przez śląskiego konserwatora zabytków projektu, pomiędzy lokalami dopuszczalna jest stała zabudowa.

FORUM

Skontaktowaliśmy się z Mirosławem Rymerem, rzecznikiem prasowym Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Zapowiedział on przekazanie sprawy do pracownika odpowiedzialnego za Gliwice i kontrolę prowadzonych prac. Jeśli są one niezgodne z zatwierdzonym projektem, konserwator wyda decyzję o zaprzestaniu prac w tym miejscu do czasu wyjaśnienia sprawy.

Nawet jeśli wszystko robione jest zgodnie z przepisami to – na co zwracała uwagę znaczna część komentujących – przykro patrzeć na degradację przestrzeni nadającej głównemu placu w mieście historyczny charakter.

Głos w sprawie zabrał radny Michał Jaśniok (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza), pisząc w powyższej sprawie oficjalne zapytanie do prezydenta Gliwic.

Również Katarzyna Kuczyńska-Budka (Koalicja Obywatelska) poprosiła wiceprezydenta Adama Neumanna o informacje dotyczące zabudowy arkad.

98 KOMENTARZE

 1. A co na to wszystko nasz gliwicki tj. MIEJSKI KONSERWATOR ZABYTKÓW – p. Ewa Pokorska – Ożóg ? Jest kompletna cisza, dziwne !!
  Czy ktoś się zainteresował jaką opinię wydała ww. osoba w sprawie zabudowy przedmiotowych arkad zanim zapadła decyzja w Katowicach ?? Najpierw oszpecono nam nowe wejście do Urzędu Miejskiego , a teraz chcą nam oszpecić poprzez zabudowę arkad historyczną część naszego rynku. Jest to naprawdę skandal !!

 2. Budynek jest powojenny (mieszkałem w nim przez wiele lat). Fakt, w tym miejscu przed wojną stał inny, jak sądzę bez arkad, jednak przez lata obserwowałem najprzeróżniejsze koncepcje całości arkad. Jedne znikały (Balbinka, Cech, Antykwariat), inne się pojawiały (Papierniczy,Desa, nowy budynek EMPiK), inne pozostawały w półprodukcie (RTV,PTTK i ten obok). Arkady również pojawiły się przy remoncie Ratusza (wcześniej tam był o wiele mniejszy, podparty słupami balkon). Szkoda, w szczególności, że wygląda to na siermiężną zabudowę istniejącego tam od kiedy pamiętam, salonu fryzjerskiego. Dziwne, bo w innych miejscach – lokale o tym charakterze raczej stosują bardziej adekwatną do współczesnych adaptacji – delikatną zabudowę szklaną (ex-Pogotowie, arkady przy Wysokiej i ex-Komisariat I Milicji). Szkoda, wielka szkoda…

 3. Po likwidacji tramwajów i zamianie na smrodliwe autobusy gdzie w całej europie o ten środek komunikacji miejskiej b. ekologiczny się dba, zniszczeniu portu na kanale dla celów śmierdzącego transportu ciężkiego samochodowego przyszedł czas na podcienia na Rynku? Może będą tam też garaże dla środków ciężkiego smrodliwego transportu ?
  Macie mistrza smrodu na stanowisku i tak będzie się działo do końca kadencji !! Czy to jest bezinteresowne działanie tego człowieka z elit PO?

 4. Ludzie co Wy z tym zagospodarowaniem przestrzeni??? podcienia nie temu mają służyć! Ta zabudowa to skandal, a zagospodarować to należałoby np. przestrzeń na Placu Piastów bo brzydka i nie służy mieszkańcom.

 5. Sprzedano to za śmiesznie niskie pieniądze, druga ciekawa rzecz w tym budynku na 1p. ma biuro właściciel byłego Gwarka, cóż za zbieg okoliczności, prawda?!

 6. Głosujcie dalej na frankiewicza. Ten człowiek-narcyz niszczy to miasto. ODDAJE MAFII BANKOWEJ I tej gliwickiej. Wybudował halę gniot. Zapytajcie się tych którzy obsługują hale. W poziomie zero odzewu gnojowka, dach przecieka. W pomieszczeniach gastronomii nie zainstalowano przyłącza wody i kanalizacji. Opłaty parkingowe jak na Marsie. Do tego dochodzi Budka nepotysta. Dajecie się wodzic za nos jak osły. Nie wspomnę o atmosferze w UM. I takie kwiatki jak na Rynku. Tylko idiota uwierzy że to jest przypadek. Tramwaje zniszczył ten pseudo prezydent. Gdzie jest szpital? Ludzie w Gliwicach chorują i umierają w fatalnych warunkach. Na radnego wybrano człowieka prezydenta w fatalnym stanie zdrowia. Tylko że względu na szacunek do chorego człowieka nie napiszę o kogo chodzi. Wstyd ten prezydent i jego świta. A Pan Budkayto już kompletne dno moralne

 7. Teraz każdy pluje na Frankiewicza, a jak była sonda przed wyborami na Facebooku to miał miażdżącą przewagę wśród swoich wielbicieli. Nigdy na niego nie oddałam i nie oddam głosu!!!!! Ciekawe kiedy naród przejrzy na oczy….

 8. Ludzie nie goraczkujcie moze to jest tylko fotomontaz moze happening a jesli to poczatek nonsensownej konstrukcji to koncerwatora za j..ja i niechaj odstapi temu iwestrowi swoje podworko ..

 9. Ciekawe.. Az mnie korci, żeby zapytać się jaka była cena tej inwestycji.. Jestem wściekła!! Jako mieszkanka Gliwic nie wyrażam zgody na kolejną dewastacje mojego miasta!

 10. Jak się wszystko sprzedało prywatnym właścicielom, to się tak ma! Zwycięstwa sprzedane – są banki i apteki, a teraz Rynek – i dzięki temu jest się Prezydentem najdłużej w Polsce!

 11. Ale bzdura kto sie na to zgodzil ?!?! to bylo takie urokliwe przejscie tzw Gliwickie sukiennice jako dziecko kochalem tamtedy chodzic … Niszcza nam miasto

 12. Nie wiem czym się burzycie? Jak jest pozwolenie i wszystko odbywa się zgodnie z prawem to OK. Przypomnę, że arkady były tam gdzie jest teraz pizzeria na rogu, dawno, dawno temu tam był antykwariat. ING i Hemingway też zabudowali.

 13. Grzegorz Tulejski co Wy bierzecie ludzie… Wszytko się zmienia, to samo mogli mówić ludzie, którzy przeżyli wojnę i na własne oczy widzieli jak jakiś komunista wykuwa w ich rynku jakieś arkady. Dewastator wyburzył ściany i zostawił, zabrał połowę powierzchni lokali i zniszczył charakter ich rynku. Rozumie Pan teraz bezsens swojej wypowiedzi? Mówiąc wprost – arkady powstały po wojnie, więc jeśli zamurują trzy ściany z czterech to tylko dzięki temu, że Gliwiczanie imprezujący na Rynku nie potrafią o nie dbać, ale nie sprawia one, że rynek będzie mniej historyczny 🙂

 14. frankiewicz widzisz jaki syf a ty nic, bo co ty możesz ? za darmochę kasiora leci a tobie jest dobrze NISZCZYSZ MIASTO

 15. Patrzcie i podziwiajcie, bo Rynek już taki nie będzie!
  Trwa dewastacja Rynku! Boże Ty patrzysz i nie grzmisz, ani nie raziśz piorunem tych, którzy są za to odpowiedzialni!!!

 16. Niby zły, ale cała ta ściana rynku jest zabudowana. Nic się od 20 lat pod tymi arkadami nie dzieje tak na prawdę. Jeśli dzięki temu zabiegowi właściciele będą mogli lepiej wyeksponować swoje lokale to czemu nie?

 17. źle dla wyglądu ale dobrze dla tego syfu po rynkowej patologii, nasikane i naż…gane po każdym weekendzie to tam standard…. do przejścia powinni rozdawać tam maseczki i kalosze….. co nawet widać po prawej stronie na złączonym zdjęciu….. współczuję pod tym względem wszystkim najemcom lokali

 18. Dzięki arkadom rynek w Gliwicach jest wyjątkowy. Nie rozumiem tej decyzji i jestem jej przeciwnikiem. Pamiętam doskonale stary brudny zniszczony Rynek a teraz pewnie pojawią się przeszklenia z wstrętnymi reklamami.

 19. Najlepsze ze zwykly kowalski w zabytkowej kamienicy nie moze nawet okna zmienic bo konserwator mowi nie a tu prosze jak ma sie kase to widze ze nawet konserwator przymyka oko i gdzie tu sprawiedliwosc

 20. Chciałem zauważyć, ze w oryginale na rynku w Gleiwitz podcieni nie było to powojenny twór Pana Franciszka Maurera wiec chyba on już „zniszczył” wygląd rynku

 21. Dobra taka gadka szmatka, a sprzątać codziennie pawie, kupska i siki to fajnie? Przecież tam jest nie raz taki smród ze głowa boli. Pizzeria i Hemi tez zabudowali! Zle? Fakt średnio to wyglada ale po każdym weekendzie przejść tam się nie da!

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here