Miejska lecznica przy ul. Zygmunta Starego 20 staje się wysokospecjalistycznym i wieloprofilowym szpitalem niezabiegowym w pełnym tego słowa znaczeniu! Jeszcze przed świętami uruchomi 20-łóżkowy oddział geriatrii planowej, do którego według listy ze skierowaniami przyjmowani będą gliwiczanie w podeszłym wieku. W trakcie około 2-tygodniowego pobytu będą mogli liczyć na całościową diagnozę stanu zdrowia, uważny przegląd i dopasowanie przyjmowanych dotychczas leków, tak aby nie kolidowały ze sobą, a także udział w aktywizujących ćwiczeniach z fizjoterapeutą, wykładach i rozmowach z psychologiem.
– Utworzenie oddziału geriatrii to rozwiązanie potrzebne wielu gliwiczanom i ich bliskim. Mamy coraz więcej mieszkańców w podeszłym wieku i cieszy mnie, że nasz miejski szpital w sposób kompleksowy podejdzie do ich potrzeb i do ich stanu zdrowia. Moim zdaniem, patrząc na tendencje demograficzne, za kilka lat ten oddział, przeniesiony już do nowego gliwickiego szpitala uniwersyteckiego, będzie jedną z ważniejszych jednostek w jego ofercie – podkreśla prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Uruchamiany 20 grudnia oddział gliwickiej geriatrii znajdzie się na III kondygnacji szpitala przy Zygmunta Starego – w miejscu przeniesionej już na ul. Radiową rehabilitacji ogólnoustrojowej. Działalność oddziału dedykowanego osobom w podeszłym wieku dopełni oferowaną przez lecznicę kompleksową obsługę internistyczną dla mieszkańców Gliwic, na którą składają się uruchomiona w listopadzie neurologia z udarami mózgu, powiększony oddział wewnętrzny oraz OIOM.
– Na oddział geriatryczny będziemy przyjmowali starszych pacjentów planowo, według kolejki tworzonej na podstawie skierowań od lekarzy specjalistów. Naszym zadaniem będzie przebadanie, aktywizacja i nauczenie osób w podeszłym wieku zdrowego stylu życia oraz właściwego przyjmowania leków. Będziemy chcieli włączyć w to również rodziny pacjentów, organizując dla nich wykłady – mówi Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, zaznaczając: – Szpitalnego oddziału geriatrycznego absolutnie nie powinno się mylić z opieką paliatywną czy długoterminową!
Nad dobrym samopoczuciem i zdrowiem pacjentów będzie czuwał zespół geriatrów pod kierunkiem ordynatora oddziału, dr. Jacka Natkańca. Do dyspozycji pacjentów przyjętych na oddział będą dwu-trzyosobowe pokoje z węzłem sanitarnym oraz wygodna winda.