materiał wyborczyspot_img
spot_img
spot_img

340 rocznica odsieczy wiedeńskiej. Gliwice uczczą pamięć Jana III Sobieskiego

spot_img

W miniony weekend mieszkańcy Gliwic zgromadzili się, by wspólnie uczcić ważne wydarzenie w historii Polski oraz miasta.

22 sierpnia Starostwo Powiatowe w Gliwicach zorganizowało uroczystość upamiętniającą 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej oraz związany z nią pobyt króla Jana III Sobieskiego. Centralnym punktem obchodów było posadzenie pamiątkowej lipy na terenie parkingu Starostwa Powiatowego. Drzewo to ma nie tylko historyczne znaczenie, ale również symboliczne, łącząc w sobie tradycje polskie i słowiańskie.

Odsiecz wiedeńska – punkt zwrotny w historii

Rok 1683 zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski oraz Europy. Wtedy to król Jan III Sobieski, dowodzący koalicją sił polskich, austriackich i niemieckich, stanął na czele armii, która ocaliła Wiedeń od oblężenia przez Imperium Osmańskie. Zwycięstwo to nie tylko zabezpieczyło stolicę Habsburgów, ale także zatrzymało ekspansję osmańską w Europie Środkowej. W tym kontekście postać króla Sobieskiego stała się symbolem bohaterstwa i niezłomności.

Gliwice jako świadek historii

W obchodach 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej Gliwice odgrywają szczególną rolę. To właśnie tutaj król Jan III Sobieski zatrzymał się w drodze na Wiedeń, organizując i gromadząc wsparcie dla wyprawy. Starostwo Powiatowe w Gliwicach postanowiło uczcić to wydarzenie, posadzając pamiątkową lipę na terenie swojego parkingu. Wybór lipy nie był przypadkowy.

Symbolika lipy – most między historią a tradycją

Lipa od wieków była uważana za święte drzewo przez Słowian, będąc symbolem siły, ochrony i mądrości. To właśnie podobne drzewa sadził król Jan III Sobieski w trakcie swojej podróży na Wiedeń. Również długowieczność lipy, porównywalna do dębu, ma głębokie znaczenie w kontekście trwałości wartości i pamięci historycznej.

Obecność pamiątkowej lipy na terenie Starostwa Powiatowego w Gliwicach stanie się nie tylko wizualnym przypomnieniem o bohaterskim czynie króla Sobieskiego, ale również mostem między przeszłością a teraźniejszością. Drzewo to, z korzeniami sięgającymi historii, będzie stanowiło przestrzeń refleksji nad duchem jedności i determinacji, które doprowadziły do zwycięstwa pod Wiedniem.

W ten sposób Gliwice, poprzez swoje staranne upamiętnienie odsieczy wiedeńskiej i pobytu króla Jana III Sobieskiego, zachowują łączność z przeszłością oraz dają przyszłym pokoleniom lekcję męstwa i wiary w zwycięstwo w obliczu trudności.

Choć minęło 340 lat od tych wydarzeń, ich znaczenie nadal pozostaje żywe i inspirujące dla wszystkich, którzy pragną odnosić się do historii jako fundamentu wartości i tożsamości narodowej. Pamiątkowa lipa w Gliwicach stanie się miejscem, w którym historia spotyka się z teraźniejszością, a bohaterstwo króla Sobieskiego wciąż będzie dawać przykład odwagi i wytrwałości.

Fot. Powiat Gliwicki

nasze portale

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,141ObserwującyObserwuj
spot_img

Ostanie artykuły