Opowieści starożytnego bajarza Ezopa, sfinks i jego zagadkowa historia, perypetie ducha Karkonoszy zwanego Liczyrzepą, niewiarygodne przygody barona Münchhausena i podanie o Szczurołapie zwanym Flecistą z Hameln – od 13 do 30 października we wtorki, środy i czwartki Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza grupy przedszkolne i szkolne na spotkanie z baśniami zaklętymi w żeliwie. Najmłodsi, słuchając legend, podań i mitów poznawać będą równocześnie historię Królewskiej Odlewni Żelaza. Bo baśnie i odlewnictwo idą ze sobą w parze. Przynajmniej w Muzeum w Gliwicach.
Tematy zajęć do wyboru:
Żeliwne baśnie
Jak to się stało, że Ducha Gór Karkonoszy zaczęto przezywać Liczyrzepą? Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę… Do przygotowania zajęć zainspirowały nas ażurowe, żeliwne plakiety ze scenami z baśni, które podziwiać można na wystawie prezentującej zabytkowe wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza. Podczas warsztatów dzieci poznają sięgającą średniowiecza baśń o Duchu Gór – Liczyrzepie lub spisane przez braci Grimm ludowe podanie o Szczurołapie nazywanym również Flecistą z Hameln niezwykłe przygody barona Münchhausena albo staroniemiecką bajkę o Człowieku na księżycu. Po wspólnej lekturze wybranej baśni uczestnicy samodzielnie ozdabiać będą odlane w gipsie repliki żeliwnych plakiet z postaciami z dawnych opowieści i legend. Na koniec dowiedzą się, dlaczego baśń przedłużyła życie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Zajęcia dla dzieci wieku przedszkolnym (od 5 lat) i uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-3). Czas trwania: od 45 minut do 1,5 godziny.
Bajki Ezopa zaklęte w żeliwie
Podczas zajęć dzieci poznają postać Ezopa – starożytnego bajarza i posłuchają jego opowieści. Wspólnie zastanowimy się jaka płynie z nich nauka. Powiemy również, czym jest baśń i co to takiego morał. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego scenami m.in. z bajek Ezopa dekorowano wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. W części warsztatowej każde z dzieci otrzymają repliki zabytkowych żetonów ze scenami z bajek Ezopa i będą je ozdabiać. Zajęcia dla dzieci wieku przedszkolnym (od 5 lat) i uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-3). Czas trwania: od 45 minut do 1,5 godziny.
Zagadkowy sfinks
Królewski strażnik piramid i świątyń czy okrutna istota, która pod bramą Teb zadawała napotkanym ludziom zagadkę, a brak właściwej odpowiedzi karała zrzuceniem w przepaść? Mityczny stwór z ciałem lwa i głową człowieka pojawia się w sztuce i opowieściach wielu starożytnych kultur, od Egiptu, poprzez Persję po Grecję. Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zmierzymy się ze sfinksem i jego tajemnicą. Opowiemy o symbolice przypisywanej mu w starożytnym Egipcie i przywołamy grecki mit o Edypie, gdzie sfinks występuje w całkiem innej niż w kraju faraonów roli. Każdy uczestnik zajęć otrzyma gipsową statuetkę sfinksa – replikę XIX-wiecznego żeliwnego przycisku do papieru z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Będzie ją można ozdobić i zabrać ze sobą – by odtąd sfinks stał na straży naszych własnych sekretów. Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 4-6). Czas trwania: od 45 minut do 1,5 godziny.
Mała akademia odlewnictwa
Warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego z wykorzystaniem gipsu szybkoschnącego, masy plastycznej, gliny ceramicznej. Uczestnicy z pomocą silikonowych form wykonają repliki eksponatów znajdujących się na wystawie – ozdobnych plakiet, gemm czy miniaturową figurę czuwającego lwa – nadadzą im kolory własnej wyobraźni, a na koniec – zabiorą ze sobą do domu! Podczas warsztatów zaprezentowane i omówione zostaną filmy dostępne na wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…” , które dotyczą dawnych i współczesnych metod stosowanych w odlewnictwie oraz technik, jakie wykorzystywano, tworząc żeliwną biżuterię. Zajęcia dla uczniów na wszystkich poziomach edukacyjnych. Czas trwania: od 45 minut do 2 godzin.
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Zajęcia bezpłatne, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006