W grudniu na tyłach dworca PKP zacznie bić nowe komunikacyjne serce Gliwic. Przyjazny klimat w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury Centrum Przesiadkowego zapewni około 10 tys. roślin – m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów liściastych i iglastych oraz ponad 400 pnączy.

Świeżo posadzona zieleń, rozmieszczona w dużych grupach i w układach geometrycznych, choć jeszcze niewielka, już dziś efektownie współgra z wyrazistym stylem gliwickiego kompleksu. Od wiosny do późnej jesieni stworzy mocny akcent kolorystyczny na tle poszczególnych obiektów. Dodatkowo liczne, wysokie trawy ozdobne nadadzą całości naturalności i lekkości z efektem „ruchu na wietrze”.

Głównym założeniem projektu nasadzeń na terenie Centrum Przesiadkowego było wykreowanie przy pomocy roślin przyjaznej przestrzeni dla gliwiczan i wszystkich osób korzystających z usług CP. Obszar, przed kilkoma laty w dużej części niedostępny, zaniedbany i porośnięty licznymi samosiejkami, po 27 miesiącach intensywnych robót budowlanych i drogowych zmienił się diametralnie! Przy tak dużej ingerencji w charakter miejsca, miasto od początku kładło silny nacisk, by zieleń – już odpowiednio zaprojektowana i rozplanowana – wróciła tam na możliwie najszerszą skalę. Postawiono na zróżnicowaną roślinność, która zapewni korzystającym z Centrum wytchnienie, obniży gorącym latem temperaturę otoczenia, pochłonie zanieczyszczenia i zmniejszy hałas komunikacyjny, a nade wszystko będzie się po prostu podobać. 

– Wszystkie zastosowane gatunki roślin są odporne na warunki miejskie. Co równie ważne, gwarantują dużą zmienność sezonową w postaci pięknego kwitnienia i przebarwienia jesiennego, a w przypadku gatunków zimozielonych także efekt całoroczny – podkreśla Kamila Sichma, inspektor nadzoru terenu zieleni odpowiadająca z ramienia wykonawcy za całokształt zielonych prac na obszarze Centrum Przesiadkowego.

Drzewa

Wśród 130 drzew, posadzonych w gruncie i zaopatrzonych w podziemny system nawadniająco-napowietrzający, znajdziemy rozmaite gatunki o zróżnicowanych formach. Kolumnowe buki pospolite „Rohan Obelisk” można dostrzec głównie od strony ul. Składowej, przy parkingu z postojem TAXI z widokiem na budynek pomocniczy. Kolejne „kolumny” – graby pospolite „Fastigiata” – rosną już przy wjeździe od ul. Toszeckiej i wyjeździe na ul. Składową. 

Przy głównej drodze, dokładnie przy parkingu dla autobusów ZTM z widokiem na budynek główny, natrafimy na klony zwyczajne „Globosum” –  drzewa o pokroju kulistym, naturalnie się utrzymującym, co oznacza, że nie trzeba ich formować za pomocą cięcia, a nawet nie powinno się w ogóle tego robić. Kolejne klony posadzono na tej samej wysokości pod ścianą oporową oraz na poziomie wieży ciśnień. 

Kulistą formę mają również wolno rosnące dęby błotne „Green Dwarf” i robinie akacjowe w  odmianie „Umbraculifera”. Posadzono je na wąskich pasmach od strony ul. Tarnogórskiej, przy ogrodzeniu z dworcem PKP na wysokości peronów pod zadaszeniem i na poziomie wieży ciśnień. W jej okolicy wygospodarowano też miejsce dla niewielkich głogów pośrednich „Paul’s Scarlet” – o naturalnym pokroju, pięknie kwitnących wiosną i kojarzonych z historycznymi nasadzeniami w regionie. 

Aby uzupełnić stan liczebny dzikiej roślinności, którą przed budową Centrum Przesiadkowego trzeba było usunąć z tego obszaru, przewidziano także nasadzenia uzupełniające – z konieczności poza terenem CP. Do końca listopada w rejonie ul. Szymanowskiego i zjazdu na autostradę A1 zostaną posadzone 274 drzewa gatunków rodzimych, takich jak lipa drobnolistna, grab pospolity, klon polny, dąb szypułkowy, grab pospolity i wiąz górski.

Krzewy

W tej grupie dominują kwitnące krzewy liściaste, m.in. rozłożyste, intensywnie różowe hortensje ogrodowe „Bouquet Rose” i jedne z najpiękniej zmieniających kolor u schyłku lata, bukietowe hortensje „Pinky Winky”. Oprócz nich na terenie Centrum Przesiadkowego znajdziemy tawuły (szare o śnieżnobiałych kwiatach oraz drobne „Anthony Waterer” obfitujące w ciemnoróżowe kwiaty), pięknie pachnące, fioletoworóżowe miniaturowe lilaki Meyera czy przyciągające wzrok przez cały rok czerwone i żółte berberysy. Na obrzeżach kompleksu posadzono m.in. szybko rosnące pęcherznice kalinolistne o ciemnopurpurowych liściach oraz mnóstwo niskich krzewów okrywowych. To odporne na mrozy, ciemnozielone irgi Dammera „Major” i biało-zielone trzmieliny Fortune’a, które mają zadarnić powierzchnie (szczególnie na spadkach terenu i skarpach) oraz ułatwić pielęgnację tych obszarów. 

Całorocznym, efektownym uzupełnieniem roślinnej kompozycji Centrum Przesiadkowego są krzewy iglaste – sosny kosodrzewiny i jałowce okrywowe – oraz widoczny na skwerze za wyjściem tunelowym od strony ul. Tarnogórskiej, intensywnie zielony trawnik z rolki. W połączeniu z szerokimi koronami brzóz pożytecznych, malowniczymi pióropuszami ozdobnych miskantów olbrzymich oraz gęstymi kępami trzęślicy modrej stworzy on ciekawe, naturalistyczne założenie w centralnej części kompleksu. 

Pnącza

Ponad 400 sadzonek pnączy, zarówno zimozielonego bluszczu, jak i szkarłatnie przebarwiającego się jesienią winobluszczu, dostrzeżemy wzdłuż długiej ściany oporowej oddzielającej Centrum Przesiadkowe od kamieniczek z ul. Kolberga. Pnącza świetnie poradzą sobie w sąsiedztwie betonowych murów i drewnianych okładzin, są bowiem wyjątkowo żywotne i nie wymagają dodatkowej, kosztownej pielęgnacji. Dzięki intensywnemu wzrostowi szybko pokryją powierzchnię ściany, stając się naturalnym ekranem dźwiękochłonnym, filtrem powietrza i regulatorem temperatury otoczenia. Dodatkowo będą doskonałym, ekologicznym uzupełnieniem centralnego fragmentu muru, który wyłożono płytami betonowymi na bazie cementu fotokatalitycznego. Ten pod wpływem światła słonecznego oczyszcza powietrze, neutralizując szkodliwe substancje i zamieniając je w rozpuszczalne, spłukiwane przez deszcz sole o składzie przypominającym nawóz do kwiatów. Dodatkowo cement fotokatalityczny jest materiałem antybakteryjnym, dzięki czemu na płytach nie rozwiną się grzyby czy pleśń.

fot. D.Nita-Garbiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here