Od listopada można korzystać z biletów okresowych zapisanych na karcie ŚKUP. Bilety są nie tylko tańsze, ale dzięki zmianie formuły biletów z miesięcznych na 30-dniowe będą mogły rozpoczynać ważność w dowolnym dniu miesiąca. Poniżej wyjaśniamy jak posługiwać się kartą. W pierwszej kolejności należy jednak wyrobić kartę w Punkcie Obsługi Klienta albo za pomocą strony www.kartaskup.pl.
Jeżeli na karcie zapisany jest jeden bilet okresowy, korzystanie z karty jest bardzo proste. Wystarczy ją przyłożyć do dowolnego czytnika ŚKUP i powtarzać tę czynność przy każdym wsiadaniu do pojazdu. Przykładanie karty do czytnika jest bardzo ważne, bo bilet obowiązuje dopiero po każdorazowej rejestracji wejścia do tramwaju albo autobusu. Czytniki znajdują się przy wszystkich drzwiach w pojeździe.
Przykładając kartę również przy każdym wysiadaniu, można otrzymać dodatkowe korzyści. Jeżeli przez cały okres ważności biletu wyjście zostało zarejestrowane w 95% przypadków, to kupując nowy bilet okresowy (po zakończeniu ważności poprzedniego i na okres nie dłuższy niż poprzedni bilet) pasażer otrzyma 5% zniżki. Skorzystanie ze zniżki jest dobrowolne i daje możliwość skorzystania z niej dopiero przy kolejnym zakupie. Jest to korzystne w sytuacji, gdy po wykorzystaniu biletu 30-dniowego pasażer kupuje na przykład bilet 24-godzinny. Ze zniżki można więc skorzystać od razu albo dopiero przy zakupie kolejnego biletu 30-dniowego.
Jeżeli na karcie zostało zapisanych więcej biletów, ale przynajmniej dla jednego z nich określono przy zakupie okres ważności, również wystarczy zwykłe przyłożenie karty do czytnika.
Podobnie w sytuacji, gdy pasażer chce aktywować bilet o najdłuższym okresie ważności spośród posiadanych na karcie. System jest bowiem zaprogramowany tak, by w pierwszej kolejności aktywować bilet dający możliwość podróżowania przez najdłuższy czas.
Jeżeli na karcie zapisanych jest więcej biletów okresowych, których okres ważności rozpoczyna się od pierwszego skasowania, a pasażer chce wybrać inny niż ten o najdłużym okresie ważności należy wskazać, który bilet zostanie aktywowany. Aktywowanie biletu wybranego spośród zapisanych na karcie odbywa się w opisany poniżej sposób.
- W celu aktywacji jednego z zapisanych na karcie biletów należy w pierwszej kolejności nacisnąć lewy dolny przycisk i przyłożyć kartę (przyłożenie karty bez wcześniejszego naciśnięcia ww. przycisku spowoduje aktywację biletu o najdłuższym okresie ważności). Wyświetli się ekran przeglądu biletów.
- Lewy górny przycisk służy do przeglądu kolejnych biletów na karcie.
- Przy wybranym bilecie należy nacisnąć lewy dolny przycisk. Wtedy przy hasłach „wybrano” i „ilość” pojawi się cyfra 1.
- Wybór należy zatwierdzić prawym górnym przyciskiem i jeszcze raz przyłożyć kartę.
Powyższej operacji można dokonać wyłącznie w „płaskich” czytnikach znajdujących się przy drugich i kolejnych drzwiach w pojeździe. Czytnik dualny (znajdujący się przy pierwszych drzwiach) służy do kasowania biletów papierowych oraz sczytywania karty ŚKUP w modelu check-in-check-out (rejestracja wejścia i wyjścia z pojazdu). Na czytniku dualnym nie można dokonać wyboru biletu spośród większej liczby zakodowanych na karcie biletów okresowych. Jeśli pasażer ma zakodowaną na karcie większą nieaktywnych liczbę biletów okresowych, spośród których chce dokonać wyboru tego, który ma zostać aktywowany, czynności tej można dokonać na pozostałych czytnikach znajdujących się w pojeździe.
Dane pozyskane z przykładania karty posłużą również do lepszego dopasowania oferty do rzeczywistych potrzeb. Nie ma obaw, że w systemie będą zapisywane informacje o przejazdach poszczególnych użytkowników kart, ponieważ zbierane będą wyłącznie dane ilościowe.