Do muzeum przez całą noc

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów będzie natura, piękno i sztuka. 19 maja na zwiedzających czekają nie tylko eksponaty, ale także pokazy mody, warsztaty i prelekcje. 

Pożegnamy się również z kapciem, który zapisał się na kartach historii jako jeden z muzealnych symboli.

To okazja, by poznać tajniki ubioru kobiet z epoki neolitu i brązu, a potem porównać je z najnowszymi trendami, podczas pokazu mody. W Willi Caro, motyw natury odzwierciedlą warsztaty wikliniarskie, wykłady o trendach eko w biżuterii oraz tworzenie recyklingowych lamp. 

Nocny rozkład muzealnych atrakcji:

Willa Caro

Pomiędzy godziną 17.15,a 19.15 odbędą się  warsztaty plecionkarskie, prowadzone przez Stowarzyszenie Serfenta oraz uroczyste pożegnanie i wyprowadzenie kapcia muzealnego .

O 19.30 przyjrzymy się procesowi wyrobu biżuterii miedzianej oraz przeprowadzonemu przez projektantkę Dominikę Syczyńską pokazowi mody. Następnie o 20.00 Karolina Gronicka, przedstawi techniki drapowania tkanin. O 21.00 Jakub Żeligowski, projektant biżuterii współczesnej, opowie o Eko-biżuterii. Do północy można zwiedzać wystawę stałą – XIX-wieczne wnętrza mieszkalne górnośląskich przemysłowców i wystawy czasowe.

Czytelnia Sztuki

Od godziny 18.30 do 20.00 można wziąć udział w warsztatach tworzenia recyclingowych lamp, które poprowadzi rzeźbiarka Małgorzata Łojko. Każdy zwiedzający, będzie mógł w międzyczasie zobaczyć wystawę pod tytułem „Parekia”, czyli kilka anegdot o relacji człowieka z rośliną”.

Zamek Piastowski

O godzinie 17.00 na wieży Zamku Piastowskiego otwarta zostanie wystawa Suknia pani Chrambach – z wizytą w pracowni krawieckiej przełomu wieków. Dowiemy się także co nieco o kobietach z dwudziestolecia międzywojennego i czasów PRL.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Od godziny 18.00 do godziny 21.00 odbędą się warsztaty, podczas których Barbara Wójtowicz-Flądro, przedstawi jak tworzyć biżuterię z modeliny.

Radiostacja

Od 17.00 do 22.00 wszyscy zainteresowani, mogą zobaczyć ekspozycję odbiorników radiowych z lat 20-tych, 30-tych i 40-tych XX wieku – Radio Retro. Dla odwiedzających Radiostację zostanie wyświetlony film Uwaga! Tu Gliwice Teresy Kudyby, rekonstruujący wydarzenia prowokacji gliwickiej. Projekcje  odbywać się będą o pełnej godzinie pomiędzy 17.00 a 21.00.

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły