Dom przedpogrzebowy coraz bliżej modernizacji

MZUK ogłosił przetarg na przebudowę żydowskiego domu przedpogrzebowego.

Dzieło austriackiego architekta Maxa Fleischera w końcu doczeka się gruntownego remontu.  Obiekt pochodzący z 1903 roku już ponad 110 lat zachwyca swoją architekturą. Wyjątkowo cenna historycznie i architektonicznie przestrzeń zostanie zagospodarowana przez gliwickie muzeum. Odrestaurowany budynek stanie się oddziałem poświęconym historii Żydów na Górnym Śląsku. 

Rozmiar planowanych prac jest imponujący. Wykonawca, który podejmie się modernizacji zabytkowego budynku przy ulicy Poniatowskiego 14, będzie musiał zająć się robotami rozbiórkowymi, budowlanymi, instalacyjnymi, renowacyjnymi oraz kompleksowym zagospodarowaniem terenu. Zaplanowano między innymi obniżenie poziomu posadzki w piwnicy za pomocą płyty żelbetowa, wzmocnienie stropu, wykonanie żelbetowych schodów z kamienną okładziną, przystosowanie wejść do potrzeb osób niepełnosprawnych czy położenie tynków wewnątrz budynku. W sali głównej specjaliści zajmą się renowacją witraży, fresków, rozety poddasza oraz lawaterzy. Zewnętrzne ściany zostaną dokładnie wyczyszczone, a ubytki cegły klinkierowej uzupełnione. Zabytek będzie ogrodzony kamiennym murkiem, jego zabytkowe bramy zostaną poddane renowacji wraz z remontem wjazdu do posesji. Dodatkowo powstanie odrębny parking oraz punkt składowania odpadów. 

Trzeba przyznać, że plany jakie snują wykonawcy są imponujące. Po wejściu do budynku zwiedzający zapozna się  z historią gliwickiego Domu Przedpogrzebowego oraz wciąż czynnego cmentarza. Historyczne, biało – czarne posadzki w hallu – jak i w dawnej Sali Modlitw – zostaną odnowione, a braki uzupełnione. Aby nadać obiektowi charakter informacyjno – naukowy na końcu tej części powstanie Skarbnica Wiedzy, czyli miejsce pogłębiania, zbierania i uzupełniania informacji o zabytkach żydowskiej architektury na Śląsku. Bazą instalacji będzie zawieszona pod sufitem poliuretanowa, podświetlona, przezroczysta kurtyna o średnicy 2 metrów. Po dotknięciu jej barwa będzie się zmieniać. We wnętrzu Skarbnicy Wiedzy dominować będą drewniane, półokrągłe segmenty na publikacje i dokumenty. Pod sklepieniem w Sali Modlitw będzie zamontowana instalacja artystyczna w formie poliuretanowej chmury. Południowe skrzydło budynku będzie pełniło rolę edukacyjną. Do tej części obiektu prowadzić będą dwa niezależne wejścia – jedno od ulicy Poniatowskiego, drugie od strony cmentarza. To będzie przestrzeń w której odbywać się będą warsztaty edukacyjne, spotkania, konferencje, wystawy czasowe. Sala będzie dostosowana do wymogów zajęć warsztatowych oraz  wyposażona w projektory obrazu, odpowiednie nagłośnienie i sprzęt.

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły