Gliwice liderem inwestycji

Świetnie skomunikowane, nowoczesne i dynamiczne, z prężną gospodarką, przyjazną polityką samorządu wobec inwestorów i dobrą kondycją ekonomiczną. Takie właśnie są Gliwice, których rozwój napędzają m.in. wielkie miejskie inwestycje. Nic więc dziwnego, że nasze miasto znalazło się na szczycie rankingu Liderzy Inwestycji 2015-2017.

Gliwice zdominowały ranking Pisma Samorządowego „Wspólnota” w kategorii miast na prawach powiatu, ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita (w przeliczeniu na mieszkańca) w wysokości ponad 2 700 zł rocznie. Na drugim miejscu uplasowało się Krosno, a na trzecim Skierniewice. Wśród śląskich miast, po Gliwicach, najwięcej (1 590,13 zł per capita) zainwestowało Jaworzno. Warto przypomnieć, że również w poprzednich edycjach rankingu (za lata 2013 – 2015 i  2014 – 2016) Gliwice uzyskiwały najlepszą pozycję.  

Wysoka ocena Gliwic nie zaskakuje, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat miasto zrealizowało wiele przedsięwzięć, które znacząco podnoszą jakość życia nie tylko gliwiczan, ale całego regionu. Wśród najważniejszych można wymienić zakończenie remontu Starówki, budowę Drogowej Trasy Średnicowej, hali widowiskowo-sportowej „Arena Gliwice”, rewitalizację parku Chrobrego, modernizację budynków oświatowych i boisk szkolnych, w tym jednej z najnowocześniejszych w kraju areny lekkoatletycznej. Ponadto wybudowano kanalizację deszczową, wyremontowano wiele kilometrów dróg i chodników i zrewitalizowano Dom Pamięci Żydów Górnośląskich.

 Po latach przemyślanych inwestycji Gliwice dysponują bardzo nowoczesną infrastrukturą. Miasto rozwija się harmonijnie, realizujemy inwestycje, które stymulują lokalną gospodarkę oraz stale podnosimy jakość życia.  Gliwice są miastem, w którym dobrze się żyje i pracuje. A dzięki rozsądnemu planowaniu, zajmując od lat najwyższe miejsca w rankingach inwestycyjnych, zachowujemy bardzo dobrą kondycję finansową, mamy niskie zadłużenie i stać nas na dalszy dynamiczny rozwój  – mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Ranking został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2015–2017). – W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

Pełny ranking dostępny jest na stronie www.wspolnota.org.pl.

źródło: UM Gliwice
fot. From the Sky – Robert Neumann

26 KOMENTARZE

  1. Wyślij mi to proszę. Generalnie gmuna Gliwice słabo jest nastawiona na mieszkańca a tak naprawdę malutko. Ja narazie nie dostałem pripozycji zmiany kw ale mam tylko uw przewidziane w ustawie z zmiane w własność. Jest możliwe że jak to ostatnio się dzieje reszta została zmieciona pod dywan. Niestety.

  2. Jeśli możesz to poproszę na n.j@wp.pl Łabędy to Gliwice czekało by to wszystkich nas i ma to wpływ na wybory. Napisz czy dotyczy to uw na którym lokale z przeznaczeniem na cele mieszkalne czy komercyjne.

  3. Jack Now-ski mam Ci zeskanować moje wypowiedzenie i propozycję nowych stawek. Miało być super, a wyszło jak zawsze.Nie do końca jest jak napisałeś. Mogą podnosić kwotę co trzy lata. Pierwsza podwyżka nie może być większa niż 100 % następna kolejne % ale w sumie u mnie wychodzi ponad 1350 % Czy to normalne. Ale za to Gliwice są naj. Na pewno na zewnątrz, ale mieszka się tu do dupy

  4. Duda podpisał ustawe o zmianie uw w prawo własności. Jeśli 2018 roku stawki za uw wynoszą kwote x to przez 20 lat bedziesz placic taka kwote. Masz mozliwość spłaty wczesniejszej jesli uw jest od skarbu pansta jednorazowo z bonifikata 60% jeśli od gminy to bonifikaty ustali rada miasta oczywiście pod dyktando prezydenta. Dowiemy sie o bonifikatach niestety po wyborach. Raczej nie podniosą kwot za uw w tym roku.

  5. Duda podpisał ustawe o zmianie uw w prawo własności. Jeśli 2018 roku stawki za uw wynoszą kwote x to przez 20 lat bedziesz placic taka kwote. Masz mozliwość spłaty wczesniejszej jesli uw jest od skarbu pansta jednorazowo z bonifikata 60% jeśli od gminy to bonifikaty ustali rada miasta oczywiście pod dyktando prezydenta. Dowiemy sie o bonifikatach niestety po wyborach. Raczej nie podniosą kwot za uw w tym roku.

  6. Jack Now-ski coś nie w temacie jesteś Użytkowanie ma się skończyć za 20 lat. Więc teraz jest szał na podwyżki W Łabędach z 44,18 skoczyło 594,84 i co trzy lata mogą zmieniać, ale tylko w górę. Co Ty na to ???

  7. Marek Serafin zrozumiałbym pana komentarz gdyby ten ranking zrobiło sobie miasto, ale to ranking czasopisma Wspólnota. To oni nam robią kampanię? Ciekawe podejście..

  8. Teraz rodzina posła Budki u strów wiec marsze Kodomitów oraz parady równosci macie gwarantowane. Tym bardziej ze Ukrainców juz tu tyle co w Wrocławiu

  9. W tym rankingu są również Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Opole, Katowice i pewnie masa innych miast, których nie doczytałem, bo patrzyłem tylko na te najwyżej. Ale do czegoś trzeba się dowalić, przecież nie można po prostu się cieszyć, że cos idzie dobrze;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here