W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. (KSSE) działa aktualnie ok. 450 przedsiębiorstw (w tym mały i wielki biznes, firmy globalne i rodzinne), które łącznie zainwestowały 42 miliardy złotych i stworzyły ponad 80 tysięcy miejsc pracy. KSSE to według Financial Times w ostatnich latach najlepsza strefa w Polsce i Europie oraz nr 2 na świecie!

– Rok 2020 zdecydowanie należy do polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy zrealizują aż 80,7% wszystkich pozyskanych przez nas tegorocznych inwestycji wartych ponad 3,6 mld zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie 1,1 tys. nowych pracowników, a aż 2,6 tys. stanowisk zostanie utrzymanych. To oznacza siłę i stabilną pozycję rynkową naszych inwestorów mimo pandemii, a także pokazuje, że przepisy Polskiej Strefy Inwestycji i nasze działania pomocowe w ramach Specjalnej Strefy Wsparcia spełniają swoje zadanie – ocenia wiceszefowa KSSE prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek.

Jak ocenia profesor Piontek, 2020 to rok MŚP. – Mikro, małe i średnie firmy stanowią 66,6% wszystkich tegorocznych projektów inwestycyjnych Katowickiej SSE, z czego najwięcej, bo aż 42,1% zrealizują mikro i małe firmy, m.in. takie jak np.: DKGlass, czy Inter Color Partner. Cieszy nas takie zainteresowanie ofertą KSSE w tej grupie przedsiębiorców, bo potwierdza ono, że strefy ekonomiczne mają skuteczne narzędzia rozwoju także dla mikro i małych firm – zaznacza.

– W KSSE stale przesuwamy granice, udowadniamy, że niemożliwe jest możliwe. Nasze firmy strefowe pokazały, że są przygotowane do korzystania ze wsparcia KSSE i prowadzenia biznesu w każdych warunkach. Jesteśmy dziś przykładem, jak w trudnych czasach być liderem rozwoju gospodarczego w Polsce i w Europie – podsumowuje prezes Janusz Michałek. –  Jako motor automotive, uruchomiliśmy w KSSE na podsumowanie tego roku dwa duże projekty elektromobilne. Jednym z nich jest pierwsza w historii polska marka samochodu elektrycznego Izera, którego produkcja ruszy ze wsparciem m.in. KSSE już w 2024 roku w Jaworznie.

Drugi to nowa inwestycja, naszego flagowego inwestora FCA Poland. Firma będzie produkowała w Polsce i to u nas, w Tychach całkiem nowe modele samochodów do tej pory nieprodukowane przez Grupę – mówi prezes KSSE. – Dzięki realizacji inwestycji na Śląsku będą powstawały nowoczesne auta marek FCA
z napędem elektrycznym oraz hybrydowym. W ramach samej decyzji o wsparciu KSSE, nasz inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w fabrykę w Tychach – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here