Ich rodziny zostały wywiezione na wschód, były prześladowane

Gliwice już od 17 lat przyjmują rodziny repatrianckie i pomagają im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, stwarzając jak najlepsze warunki do osiedlenia. Dotychczas w Gliwicach zamieszkało 25 rodzin ze Wschodu, których przodkowie na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań nie mogli wrócić do kraju. Podczas ostatniej sesji miejscy radni podjęli uchwałę o zaproszeniu kolejnych 3 rodzin polskiego pochodzenia – przyjadą z Kazachstanu.

Jedna z rodzin ma zamieszkać w mieszkaniu zwolnionym przez repatriantów osiedlonych w 2016 roku, dla dwóch pozostałych odpowiednio przygotowane zostaną mieszkania komunalne. W sumie przyjechać ma 10 osób. Zgodnie z zapisami ustawy o repatriacji, miasto otrzymuje z budżetu państwa środki na pomoc w zorganizowaniu nowego życia repatriantów, a są one przeznaczane m.in. właśnie na przygotowanie lokali mieszkalnych. Dotąd na remonty mieszkań komunalnych, które otrzymują repatrianci oraz ich wyposażenie Gliwice pozyskały z budżetu państwa dotacje w łącznej wysokości 3 765 731 zł. 

Gliwice podejmują szeroko zakrojone działania, aby tworzyć repatriantom najlepsze warunki do osiedlenia. 

Dotychczas Gliwice przyjęły 25 rodzin z Kazachstanu i Uzbekistanu – w sumie w naszym mieście osiedliło się 77 repatriantów. 

– Dobrze adaptują się do nowych warunków życia w naszym mieście, szybko znajdują zatrudnienie, a ich dzieci bez problemów funkcjonują w placówkach przedszkolnych i szkolnych – mówi Beata Jeżyk z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, która zajmuje się w mieście kwestią repatriacji.

Na repatriantów czekać będzie nie tylko urządzone mieszkanie, ale przez rok otrzymają wsparcie finansowe na bieżące funkcjonowanie i opłaty za użytkowanie mieszkania. Miasto pomaga repatriantom również m.in. w znalezieniu zatrudnienia lub rejestracji działalności gospodarczej, załatwieniu spraw urzędowych, organizacji nauki języka polskiego czy zapewnieniu edukacji szkolno-przedszkolnej. Pomoc w uzupełnianiu niezbędnych dokumentów chętnie świadczą pracownicy Urzędu Miejskiego, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy. 

Działania Gliwic są pokazywane w kraju jako przykład dobrych praktyk w zakresie organizacji procesu repatriacji. 

Ustawa o repatriacji umożliwia powrót do kraju osobom polskie- go pochodzenia bądź ich potomkom, którzy na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych nie mogły się w Polsce nigdy osiedlić. Repatriacja dotyczy osób, które 1 stycznia 2001 r. na stałe mieszkały na terytorium obecnej Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, a także azjatyckiej części Rosji. 

W Gliwicach program repatriacji rozpoczął się od uchwały podjętej przez Radę Miejską w 2006 r. W pierwszych latach przyjmowana była jedna rodzina rocznie, ale od 2018 r. miasto zaprasza więcej rodzin. W 2021 r. były to trzy rodziny, w 2022 r. – cztery, a w 2023 planowane jest przyjęcie trzech kolejnych, których wnioski zostały pozytywnie ocenione przez Komisję powołaną przez Prezydenta Miasta.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,727FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły