Termin oceny propozycji wniesionych do konkursu na koncepcję zagospodarowania ulicy Zwycięstwa został wydłużony z 60 do 90 dni. Jak wynika z uzasadnienia, wpłynęła na to ilość złożonych prac i konieczność konsultacji rozwiązań z zainteresowanymi grupami użytkowników.
Na nową odsłonę tej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Gliwic mieszkańcy czekają od lat. W tym ujęciu odroczenie czasu, w jakim opublikowane zostaną wyniki konkursu, nie ma większego znaczenia. To powinno nastąpić – według aktualnych deklaracji – najpóźniej do 14 marca.
Przypomnijmy, że do konkursu wpłynęło 30 propozycji. Ze względów formalnych pod ocenę poddane zostaną 23 prace. W miniony wtorek na obradach po raz kolejny zebrała się komisja konkursowa, w której oprócz władz miasta i dziekana wydziału architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zasiedli także specjaliści z różnych branż.
„Każda przeglądana przez komisję praca nakreśla coraz wyraźniejszy kształt „nowej” ulicy Zwycięstwa, której aranżacja musi być wyjątkowo przemyślana, z absolutną starannością i dbałością o najmniejsze szczegóły. Dlatego też prace przedstawione zostały do zaopiniowania: Radzie Dzielnicy Śródmieście, Stowarzyszeniu – „Rowerowe Gliwice”, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, a także pełnomocnikowi prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami oraz przewodniczącej zespołu ds. zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami wraz z koordynatorami do spraw dostępności” – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.
Początkowo jednak nie było to takie oczywiste… Przykładowo wymieniona wyżej Rada Dzielnicy Śródmieście o możliwość udziału w procesie kształtowania wizji przyszłej ulicy Zwycięstwa sama zwróciła się do urzędników pod koniec ub. roku. Wniosek ten został ostatecznie uwzględniony.
Wydłużenie terminu oceny propozycji do 90 dni daje komisji konkursowej wystarczająco czasu na dokładną analizę i konsultację z różnymi interesariuszami. Decyzja ta pokazuje zaangażowanie władz miasta w proces partycypacyjny oraz troskę o jakość przyszłego zagospodarowania ulicy Zwycięstwa, która ma być nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna, oraz dostosowana do potrzeb różnych grup społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Należy zauważyć, że udział różnych instytucji i grup społecznych w procesie kształtowania wizji przyszłej ulicy jest kluczowy dla sukcesu projektu. Dzięki temu można uniknąć późniejszych konfliktów i zapewnić, że projekt będzie sprostał oczekiwaniom oraz potrzebom mieszkańców.
Ostateczne decyzje w sprawie zagospodarowania ulicy Zwycięstwa będą miały ogromny wpływ na życie społeczności lokalnej oraz na wizerunek miasta. Dlatego ważne jest, aby proces ten przebiegał w sposób transparentny i partycypacyjny, uwzględniając opinie i sugestie wszystkich zainteresowanych stron.