W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny wzrost cen samochodów. Wpływa na to wiele czynników, w tym zaostrzanie norm środowiskowych oraz wciąż trwająca pandemia koronawirusa. W efekcie coraz mniej osób jest w stanie kupić nowe auto za gotówkę. Co ważne, droższe są także pojazdy używane, gdyż rynek pierwotny ma bezpośredni wpływ na wtórny. Sytuacja taka zmusza do szukania alternatywnych źródeł finansowania. Jednym z nich jest oczywiście kredyt, o którym więcej dowiesz się z tego artykułu. Sprawdź już teraz, jakie są rodzaje pożyczek oferowanych przez banki oraz która z nich będzie najkorzystniejsza.
Planujesz kupić auto nowe lub używane mimo braku gotówki?
Jeśli potrzebny Ci nowy pojazd użytkowy do firmy, to nawet mając odpowiednią ilość pieniędzy, powinieneś unikać zakupu gotówkowego. Oznacza on bowiem zamrożenie środków finansowych, które mógłbyś wykorzystać na inne inwestycje i tym samym pomnażać. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing – oferowany przez każdy salon samochodowy lub bank. Jest stosunkowo tani i łatwo dostępny, a przy tym wiąże się z licznymi korzyściami podatkowymi.
Sytuacja zmienia się w przypadku osób prywatnych, które najczęściej biorą pożyczkę bankową. Jeśli chcesz ją zaciągnąć, zwróć uwagę na jej rodzaj – gotówkowa lub celowa. Pierwsza z nich może być przeznaczona na dowolny cel, z kolei druga na konkretny, wskazany przez Ciebie środek trwały. Przykładem tego jest kredyt hipoteczny (którym sfinansujesz wyłącznie mieszkanie), czy samochodowy (a więc tylko na zakup auta).
Zanim wybierzesz jeden z nich, dobrze przeanalizuj dostępne na rynku oferty. Sprawdź, na jakich warunkach udzielana jest każda pożyczka, a do tego koniecznie zapoznaj się z kosztami. Możesz w tym celu wspomagać się narzędziami internetowymi, specjalnymi porównywarkami kredytowymi. Każdy wyświetlony przez kalkulator kredyt na samochód jest w nim szczegółowo opisany. Dowiesz się m.in., ile wynoszą odsetki oraz jakie będą opłaty dodatkowe.
Zależy Ci na czasie? Weź pod uwagę kredyt gotówkowy
Choć pośpiech jest niewskazany przy zakupie auta, szczególnie używanego, tak niekiedy może nam zależeć na szybkim sfinalizowaniu transakcji. Pod tym kątem kredyt samochodowy zwykle jest mniej atrakcyjny od gotówkowego. Jego zaciągnięcie wiąże się bowiem z dość długą procedurą. Pojazd jest w nim zabezpieczeniem rzeczowym, a więc bank będzie oczekiwał dostarczenia wielu związanych z nim dokumentów.
Gotówkę można pożyczyć dużo szybciej – korzystając z bankowości mobilnej czy internetowej nawet w kilkanaście minut! Przyszły kredytobiorca musi zazwyczaj dostarczyć jedynie zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt we własnym banku, formalności zwykle będzie jeszcze mniej. W takim przypadku zdolność kredytowa może być ustalona na podstawie historii rachunku bankowego. Do wniosku o pożyczkę wystarczy dołączyć oświadczenie o dochodach.
Oczywiście przed wyborem konkretnej oferty powinieneś prześledzić propozycje wielu banków. Pomoże Ci w tym kalkulator kredytu, z którego pomocą szybko porównasz ze sobą koszty różnych pożyczek. To najlepszy sposób na to, aby kupić swój wymarzony samochód osobowy za pieniądze pożyczone na korzystnych warunkach.
Kredyt samochodowy – do kogo jest skierowany? Czym się wyróżnia?
Gdy czas odgrywa mniejszą rolę i możesz trochę poczekać z zakupem auta, dobrze przyjrzyj się kredytom samochodowym. Często są one oferowane na nieco korzystniejszych warunkach niż ich gotówkowe odpowiedniki. Należy jednak podkreślić, że ten rodzaj pożyczki bankowej nie jest skierowany do każdego. Skorzystasz z niej, kupując każdy nowy samochód, ale w przypadku używanego pojawią się pewne ograniczenia.
Jeśli celujesz w motoryzacyjny rynek wtórny, ważny będzie wiek pojazdu. Większość banków oferuje tego typu finansowanie dla aut mających maksymalnie 8 lat. Wpływ na decyzję o udzieleniu pożyczki może mieć także stan techniczny auta. Wydłuża to procedurę wnioskowania, gdyż konieczna jest opinia rzeczoznawcy.
Jednak pomimo tych niedogodności, kredyt samochodowy ma pewną istotną zaletę – zabezpieczenie rzeczowe. Przez cały okres spłaty bank jest współwłaścicielem samochodu. W efekcie kredytobiorca zwykle może liczyć na mniejsze wymagania związane ze zdolnością kredytową oraz niższe oprocentowanie.
Pamiętaj, że w przeciwieństwie do pożyczki gotówkowej, tutaj pieniądze nie trafią na Twój rachunek bankowy. Zostaną przelane na konto sprzedawcy, osoby prywatnej lub firmy, od której chcesz kupić pojazd.
Kalkulator kredytu samochodowego – przydatne informacje
Zastanawiasz się, co zrobić, aby korzystnie pożyczyć pieniądze na zakup auta? Niezależnie od tego, jakim kredytem jesteś zainteresowany, gotówkowym czy samochodowym, w jego znalezieniu pomoże Ci porównywarka – tzw. kalkulator kredytowy to proste w obsłudze, ale bardzo przydatne narzędzie internetowe. Aby z niego skorzystać, wystarczy, że w specjalnym formularzu podasz:
- wartość pojazdu lub kwotę, którą chcesz pożyczyć,
- liczbę rat (w ujęciu miesięcznym),
- maksymalne oprocentowanie – jest to nieobowiązkowe, opcja ta pojawia się tylko w niektórych porównywarkach.
Na podstawie powyższych danych narzędzie wyświetli listę kredytów z wielu banków. Wybierając jeden z nich, kieruj się przede wszystkim związanymi z nim opłatami. W wygenerowanym w kalkulatorze zestawieniu znajdziesz m.in. takie dane, jak:
- oprocentowanie i RRSO,
- marża banku oraz opłaty dodatkowe, np. za rozpatrzenie wniosku czy udzielenie pożyczki bankowej,
- wysokość raty,
- łączna kwota do spłaty.
Pamiętaj, że zaprezentowane w narzędziu kredyty mają wyłącznie charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu prawa. Bank podejmie decyzję o przyznaniu pożyczki dopiero po złożeniu przez Ciebie wniosku kredytowego. Zmianie mogą ulec również koszty, dlatego przed podpisaniem umowy zawsze dokładnie się z nią zapoznaj.
Zakup samochodu a warunki stawiane przez bank
Jeśli chcesz kupić auto na kredyt samochodowy, musisz liczyć się z pewnymi warunkami, jakie w jego przypadku stawiają banki. Wspominaliśmy już o tym, że finansowane są wszystkie pojazdy nowe, natomiast używane zwykle mające poniżej 8 lat i w dobrym stanie. Jednak wzięcie takiej pożyczki wiąże się także z pewnymi dodatkowymi obowiązkami. Spośród najważniejszych należy wymienić:
- wkład własny, który często jest warunkiem udzielenia kredytu – to kwota stanowiąca określony procent wartości pojazdu (wpłacana przez kredytobiorcę w momencie podpisania umowy kredytowej),
- wykupienie polisy AC – ubezpieczenie to trzeba przedłużać przez cały okres spłaty zadłużenia,
- serwisowanie auta wyłącznie w autoryzowanych punktach – jest to obowiązkowe szczególnie wtedy, gdy finansowanie dotyczy nowego pojazdu.
Oprócz tego pamiętaj, że w razie chęci wprowadzenia poważnych modyfikacji w samochodzie, musisz uzyskać na to zgodę banku. Jest on współwłaścicielem pojazdu, dlatego oceni, czy dana zmiana będzie miała wpływ na ewentualne obniżenie jego wartości.
Wybierz korzystną ofertę i nie rezygnuj ze swoich planów
Pamiętaj, że zarówno kredyty gotówkowe, jak i samochodowe mogą być równie atrakcyjnym sposobem finansowania zakupu auta. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, wieku oraz stanu pojazdu, a także warunków stawianych przez kredytodawcę. Z tego powodu, przed wyborem konkretnej pożyczki, przeanalizuj jak najwięcej ofert na rynku, np. z pomocą porównywarki. Postępuj tak niezależnie od tego, czy kupujesz samochód, dom lub nieruchomość pod firmę, czy np. maszyny przemysłowe. Korzystając z usług dobrych banków, takich jak Santander Bank Polska, sfinansujesz wszystkie swoje potrzeby i plany!