Jest bezpieczniej? Jak wyglądał rok 2020 w statystykach policji

Jak gliwicka policja pracowała w 2020 roku? Codziennie w służbie terenowej było 89 policjantów służb prewencyjnych i kryminalnych oraz 69 funkcjonariuszy drogówki. Średnio podejmowano 101 interwencji na dobę, w których legitymowano 118 osób, ujawniano 59 wykroczeń, w tym 39 szczególnie uciążliwych społecznie.

Średnio dziennie zatrzymywano na gorącym uczynku dwóch podejrzanych o popełnienie czynu poważnego – przestępstwa. Codziennie zatrzymywano też 3 poszukiwanych i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Liczby wskazują jasno – kolejny raz gliwiccy policjanci mogą pochwalić się dobrymi wynikami. Statystyki mówią, że od roku 2018 wyraźnie zmalała na terenie Gliwic i powiatu przestępczość ogółem, wzrosła zaś wykrywalność czynów zabronionych.

„Jednym z naszych priorytetów jest zawsze zwalczanie przestępstw z tzw. siedmiu kategorii. Chodzi o te najbardziej uciążliwe dla obywateli. Tu sukcesywny spadek, począwszy od roku 2016, odnotowano w bójkach i pobiciach, bardzo duży spadek nastąpił, jeśli chodzi o kradzież samochodów czy rozboje – w nich także znaczący wzrost wykrycia. Z roku na rok lepiej wygląda statystyka w obszarze kradzieży, uszkodzenia rzeczy czy uszczerbku na zdrowiu.” – pisze na swojej stronie policja.

Dobrze pracowali policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą – oni również mogą pochwalić się sukcesem. Jeśli chodzi zaś o sprawy związane z narkotykami, wykrywalność była tu nieznacznie mniejsza, ale też mniej odnotowano samych przestępstw. Najwięcej zabezpieczono amfetaminy (15 kilogramów) i marihuany (9,3 kg) oraz 1,7 kilograma MDMA, niemal 1 kilogram metaamfetaminy, 170 gram kokainy oraz setki tabletek Ecstasy i LSD.

Mniej odnotowano wykroczeń. Zgłoszono ponad 33 tys. interwencji. Co pocieszające, na naszych drogach wydarzyło się mniej wypadków czy kolizji, spadła liczba osób rannych. Niestety, ofiar śmiertelnych było o kilka więcej, niż w roku 2019 – to efekt jednego z najtragiczniejszych wypadków Polsce – 9 osób jadących mikrobusem zginęło w zderzeniu z autokarem. Tradycyjnie przyczyną zdarzeń na drogach było nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości i niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Liczba pijanych kierowców, niestety, utrzymała się na poziomie z 2019 r.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły