spot_img

Komisarz weryfikuje podpisy. Referendum nie będzie?

spot_img

referendum Dzisiaj w GliwicachMimo, że organizatorzy zebrali ponad 19 tys. podpisów, możliwe, że referendum nie odbędzie się.

22 czerwca członkowie OKR złożyli na ręce komisarza wyborczego w Katowicach komplet podpisów potrzebnych do zorganizowania referendum. 

– Cieszy nas, że tak wiele osób zauważyło problemy, na które zwracaliśmy uwagę i dostrzegło potrzebę zmian. Zbieranie podpisów poszło sprawnie o czym świadczy prawie 20 tys. nazwisk na listach – powiedział nam Andrzej Jarema Suchorowski, rzecznik OKR.

Okazuje się jednak, że wiele z tych podpisów zostało przez komisarza wyborczego odrzuconych. Według danych z wczoraj niemal 1/4 z nich nie przeszła weryfikacji. 

Jak dodaje rzecznik – Procedura jest bardzo restrykcyjna. Wpisy dyskwalifikują: zapis fonetyczny nazwiska, błędy ortograficzne, niezgodność danych z dowodem osobistym czy błędy w numerze PESEL. Zdarzało się również, że jedna osoba wpisywała się kilka razy lub podawała nazwisko panieńskie. 

Komisarz wyborczy ma 30 dni na wydanie decyzji. Z informacji jakie uzyskaliśmy, sprawdzono już  1/3 list, zatem możemy się spodziewać przyśpieszenia decyzji. Według naszych wyliczeń, okazuje się, że o ważności referendum może zaważyć 500 podpisów. 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

98,438FaniLubię
14,930ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły