Dach jest jednym z najważniejszym elementów budynku. Posiada szereg istotnych funkcji – zabezpiecza budynek przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, dociepla budynek, a także podnosi jego estetykę. Wbrew pozorom, budowa dachu wcale nie jest taka prosta i wymaga wsparcia fachowców i konstruktorów. Co warto wiedzieć na temat konstrukcji dachu w domu jednorodzinnym? Jaki dach wybrać i czy warto postawić na poddasze użytkowe? Jakie pokrycie będzie najlepsze i jak we właściwy sposób zabezpieczyć dach na lata?
Dach w domu jednorodzinnym – jak się teraz buduje?
Obecnie, zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachu o konstrukcji dwuspadowej. Ten dach o spadzistej formie z jednej strony dobrze wygląda, z drugiej jest energooszczędny, ale i jest dość tani w budowie. W szczególności jego forma znajduje zastosowanie w budynkach nowoczesnych oraz minimalistycznych. Coraz częściej dach dwuspadowy występuje także w wersji bezokapowej. Dwie połacie dachu zazwyczaj są łączone w kalenicy. Co ważne, taki rodzaj dachu zazwyczaj pozwala na zagospodarowanie poddasza, z czego inwestorzy bardzo chętnie korzystają decydując się na budowę domu jednorodzinnego, bo to zwiększa dostępną przestrzeń użytkową. Nowoczesne projekty domów zakładają na parterze ulokowanie pokoju dziennego i kuchni, a poddasze zostaje wydzielone na strefę nocną, gdzie aranżowane są sypialnie. Dach dwuspadowy bardzo dobrze odprowadza też wodę, a także śnieg.
Konstrukcja, czyli tak naprawdę co?
Konstrukcja, na którą składa się dach to swego rodzaju szkielet zbudowany z więźby dachowej. Zazwyczaj poszczególne elementy więźby są takie same, jak krokwie, słupy, zastrzały czy też jętki i płatnie. Inne może być jedynie ich ułożenie, ale to, jak również i dopasowanie wykorzystywanych materiałów do szacowanego ciężaru dachu powinno zostać określone przez specjalistę i konstruktora. Koniecznie trzeba też pomyśleć o odpowiednim dociepleniu dachu tak, aby budynek mógł być energooszczędny. Konstrukcja dachu zazwyczaj jest na pierwszy rzut oka niewidoczna, a jednak – to ona jest najbardziej istotna bo to ona nadaje całemu dachowi odpowiedniego kształtu.
Pokrycie dachowe – wytrzymałe, ale i estetyczne
Natomiast to, co widoczne gołym okiem to bez wątpienia zastosowane pokrycie dachowe. Obecnie do trzech najczęściej wykorzystywanych pokryć należy dachówka, blacha oraz blachodachówka. Rozwiązaniem najtańszym, ale i najmniej trwałym jest zastosowanie blachy – prostej lub falistej. Blacha docinana jest arkuszami i przymocowywana do dachu. Jest to materiał bardzo lekki, ale też nie zapewniający zbyt wielkiej izolacji cieplnej – zazwyczaj konieczne jest dodatkowe docieplanie dachu. Na drugim końcu kontinuum znajduje się dachówka. Materiał najbardziej wytrzymały o wysokiej estetyce i bardzo dużym ciężarze. Duża wytrzymałość i odporność na wszelkie czynniki atmosferyczne ma jednak swoją cenę i dachówka jest bezsprzecznie rozwiązaniem najdroższym. Jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniu na lata – to właśnie dachówka będzie najlepsza.
Blachodachówka jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem pośrednim. Nie jest aż tak tania jak blacha trapezowa, ale też jej cena nie jest tak wysoka jak w przypadku dachówki. Jest ona lekka, ale bardzo mocno nagrzewa się od promieni słonecznych, przez co zazwyczaj oznacza duszne i bardzo nagrzane pomieszczenia na poddaszach użytkowych. Blachodachówka jest pewnego rodzaju imitacją dachówki, wygląda więc estetycznie, a i jej kolorystyka jest bogata. Jeśli na dachówkę możemy otrzymać około stuletnią gwarancję to w przypadku blachodachówki może to być nawet około 40 lat. Materiał ten zapewnia także dość dobrą izolacyjność.
Dach gotowy – a dodatkowe zabezpieczenia?
Dodatkowo konieczne jest wykonanie sprawnie działającego orrynnowania, a także zastosowanie odpowiednich stoperów i śniegołapów, które przydadzą się podczas śnieżnych zim. Całość, profesjonalnie wykonana przez wykwalifikowanych fachowców z pewnością będzie mogła służyć nam przez długie lata.