Kopalnie staną się „magazynami energii”? To pomysł KOMAG-u

Do zbudowania ogromnych magazynów energii na terenach zlikwidowanych kopalń zachęca gliwicki Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Poczyniono już pierwsze kroki ku uniezależnieniu naszego regionu pod względem energetycznym.

Produkcja energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) wymaga magazynów do przechowywania nadwyżek. Projektowane przez KOMAG magazyny energii zakładają m.in. wykorzystanie technologii grawitacyjnej. Magazynowana energia jest używana do opuszczania obciążnika z wodą w szybie, oddając energię w dogodnym czasie, gdy woda jest wypompowywana z dna szybu.

Znaleziono już 34 obszary po zlikwidowanych kopalniach, które można zamienić na magazyny. Są położone w centrach miast, zawsze koło osiedli. Wstępnie wybrano cztery szyby: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i w Zabrzu, które mogą zostać wykorzystane w programach pilotażowych instytutu KOMAG.

– Śląski system magazynowania energii wpisuje się w trend wielkich projektów związanych z inwestycjami w zieloną energię. Jako strefa uważamy, że to jeden z lepszych biznesów. Dlatego wchodzimy w klastry, pomagamy jako otoczenie biznesu i wspomagamy samorządy w rozmowach z wielkimi firmami – mówił dr Janusz Michałek.

– Obecnie KOMAG prowadzi prace studyjne, a w konsekwencji tego opracowany zostanie model biznesowy funkcjonowania magazynu energii – mówi prof. Dariusz Prostański. – Szczególnie cieszy nas wsparcie, jakie odczuwamy w budowie prezentowanej koncepcji ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz marszałka województwa śląskiego – dodaje dyrektor KOMAGU.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły