Rogowacenie mieszkowe to dermatoza, która może dotyczyć osób zdrowych, natomiast pojawia się także w przebiegu AZS czy zespołu Cushinga. Skóra przybiera wówczas określony wygląd, który może stanowić problem estetyczny, natomiast objawy są również związane z dyskomfortem. Jak rozpoznać rogowacenie okołomieszkowe i jakie kosmetyki wybrać, aby skutecznie walczyć z tą przypadłością? W dzisiejszym artykule na najważniejsze pytania odpowiada kosmetolog Topestetic.
Jakie są objawy rogowacenia okołomieszkowego?
W przypadku tej dermatozy nadmierne rogowacenie (namnażanie komórek zewnętrznej warstwy naskórka) jest ograniczone do mieszków włosowych. W ich ujściach widoczne są niewielkie czopy rogowe przypominające kropki lub “gęsią skórkę”. Często wokół mieszków można też zaobserwować rumień czy zasinienie. Zmiany skórne poza kwestią estetyczną, na ogół nie są przyczyną dodatkowych dolegliwości, mogą jednak wiązać się z uciążliwym świądem czy pieczeniem. Ponadto, nierównomierna tekstura skóry prowadzi niejednokrotnie do rozdrapywania zmian, co może powodować infekcje, a także zwiększa ryzyko powstania przebarwień lub blizn. Najczęściej zmiany lokalizują się na ramionach i udach, rzadziej na twarzy i są uwarunkowane genetycznie. Zdarza się jednak, że rogowacenie jest nabyte i wiąże się z silnym przesuszeniem skóry. Mimo, że jest to łagodna jednostka chorobowa, jak każda inna dermatoza, rogowacenie mieszkowe wymaga specjalistycznej pielęgnacji.
Co przyniesie ulgę w przypadku rogowacenia przymieszkowego?
Jako, że rogowacenie okołomieszkowe jest związane w dużej mierze z zaburzeniami wchłaniania witaminy A w organizmie, warto ustalić, czy występują niedobory i zadbać o dietę lub ewentualną suplementację. W kontekście odżywiania znaczenie ma również podraż NNKT. Niedobór kwasów omega może powodować suchość skóry, która z kolei uniemożliwia prawidłowe złuszczanie martwych komórek. Dlatego wskazana jest zbilansowana dieta lub dodatkowe dostarczanie kwasów tłuszczowych w formie suplementów. Również tzw. dieta przeciwzapalna przynosi dobre rezultaty. W kontekście przesuszenia skóry należy unikać długich, gorących kąpieli, a w okresie zimowym stosować nawilżacze powietrza. Również odzież z naturalnych, oddychających materiałów przynosi poprawę. Standardowo rogowacenie mieszkowe nie wymaga leczenia dermatologicznego. Kluczowy jest natomiast dobór odpowiedniej pielęgnacji.
Jak wybrać odpowiedni krem na rogowacenie okołomieszkowe?
W przypadku tej dermatozy należy wypracować idealny balans pomiędzy złuszczaniem a nawilżaniem naskórka. W usuwaniu martwych komórek pomogą takie substancje jak kwas salicylowy, kwas mlekowy czy mocznik w wyższych stężeniach. Eksfoliacja nie może być jednak zbyt intensywna, aby nie wywołać podrażnienia, a w konsekwencji stanu zapalnego. Dlatego należy ją równoważyć działaniami mającymi na celu odbudowę warstwy ochronnej naskórka. W tym celu poleca się między innymi ceramidy, oleje roślinne, kwas hialuronowy, beta-glukan czy glicerynę. Kosmetyki złuszczające należy zawsze nakładać na czystą i suchą skórę. Z kolei kremy i balsamy regenerujące warto wmasowywać w jeszcze wilgotną skórę po kąpieli.
Najlepsze kremy na rogowacenie przymieszkowe znajdziecie w sklepie internetowym Topestetic pod linkiem:
https://www.topestetic.pl/krem-na-rogowacenie-mieszkowe
Czy sam krem na rogowacenie mieszkowe wystarczy?
W przebiegu rogowacenia okołomieszkowego mamy do czynienia z okresami zaostrzeń i remisji. Objawy nasilają się szczególnie jesienią i zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniach staje się suche i gorące. Wówczas oprócz odpowiedniego kremu należy stosować także łagodne środki myjące. Już na etapie oczyszczania można zadbać o skórę. Dobry kosmetyk myjący nie powinien jej podrażniać ani przesuszać. Idealnie, kiedy nie narusza bariery hydrolipidowej, a wręcz wspiera jej funkcjonowanie. W tym celu należy wybierać delikatne żele, emulsje, pianki lub olejki myjące. Kompleksowy dobór pielęgnacji przez specjalistę pomaga szybko złagodzić objawy i uniknąć nietrafionych decyzji zakupowych.
Dlatego rogowacenie okołomieszkowe i kosmetyki od topestetic.pl to przepis na sukces. Porady kosmetologów w Topestetic są zawsze bezpłatne, tak samo jak wysyłka i próbki dołączane do zamówień. To wyjątkowe miejsce w sieci – sprawdźcie sami.
W przypadku rogowacenia okołomieszkowego najczęściej mamy do czynienia głównie z problemem natury estetycznej. Natomiast nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do zaostrzenia dermatozy, a nawet pojawienia się innych chorób skóry. Dlatego dobór kosmetyków jest kluczowy i warto zaufać specjaliście, który nie tylko podpowie, po jakie preparaty warto sięgnąć, ale też jak je stosować, aby efekty były zadowalające.