IV Gliwicki Port Rocka
Port nad kanałem gliwickim zabrzmi mocnym, rockowym brzmieniem! W lipcu odbędzie się już czwarta odsłona konkursu młodych kapel GLIWICKI PORT ROCKA.
To szansa, żeby stanąć na festiwalowej scenie i zawalczyć o występ na koncercie finałowym!
- Data wydarzenia: 9 lipca (sobota), godz. 14:00
- Miejsce wydarzenia: Marina Gliwice, ul. Portowa nad Kanałem Gliwickim
- Wstęp: bezpłatny
- Organizatorzy: Fundacja Mesa, Marina Gliwice, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Kogo usłyszymy?
Na scenie zaprezentują się zespoły wybrane przez organizatorów spośród nadesłanych zgłoszeń.
Koncert finałowy odbędzie się 9 lipca o godzinie 20:00, wcześniej – od godziny 14:00 – występy półfinalistów.
Rynek Kultury – Polska
Dobre, bo POLSKIE! Takie może być hasło kolejnego Rynku Kultury. Wspominać będziemy lata 80., czyli okres wielkiego rockowego boomu, który niektórzy krytycy uważają za najlepszy w dziejach polskiej muzyki.
Przy pomocy wyobraźni ruszymy w kreatywną podróż po naszym kraju. Będziemy tworzyć, wykorzystując folklorystyczne motywy.
- Data wydarzenia: 10 lipca (niedziela), godz. 16:00
- Miejsce wydarzenia: Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
- Wstęp: bezpłatny
- Organizator: CK Victoria
O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty dla wszystkich kreatywnych dusz! Uczestnicy wyjdą z zajęć z wiankami na głowach i torbami ozdobionymi folklorystycznymi motywami! Będziemy też podróżować, tyle że palcem po mapie… (na mapach będziemy zaznaczać ulubione potrawy, miejsca do zwiedzania).
O godzinie 19:00 w Ruinach Teatru rozpocznie się koncert Marcina Januszkiewisza „Perfect Lady Pank”, który ma być przypomnieniem ponadczasowych kompozycji i TEKSTÓW (przez duże „T”). Utworów, których dzisiaj już nikt nie tworzy (chociaż mamy w kraju wielu wspaniałych i zdolnych wykonawców). Oczywiście to tylko zdanie Marcina Januszkiewicza, z którym śmiało można się nie zgodzić. On jednak bierze pełną odpowiedzialność za ten pogląd i koncertem „Perfect Lady Pank” spróbuje przekonać do niego sceptyków. Lub choćby tych niezdecydowanych, tych z szarej strefy „nie mam zdania”.
Po entuzjastycznie przyjętym debiutanckim albumie „Osiecka po męsku” Januszkiewicz chce kontynuować obrany kierunek wysoko postawionej artystycznej poprzeczki i własnymi, zupełnie nieoczywistymi aranżacjami mniej lub bardziej znanych piosenek legendarnych zespołów Perfect i Lady Pank, podzielić się tym, co według niego jest w sztuce najcenniejsze – swoim punktem widzenia.
Jak dzisiaj wygląda Polska opowiadana właśnie tymi tekstami? Jak bardzo odbiega od rzeczywistości lat 80-tych? Ile w nas prawdy, a ile strachu przed prawdą? A ile gniewu, niezgody, ile rozczarowania i nadziei na łut szczęścia? I czy to szczęście zależy od tego jak sobie ten świat dokoła nas urządzamy, jak na niego patrzymy? Choćby dla próby odpowiedzi dla tych kilku pytań, repertuar Perfectu i Lady Pank wart jest ponownego przewertowania.
Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.
Ulicznicy
Miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria i Mañana Production House zapraszają na 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy Ulicznicy!
- Data wydarzenia: 9 lipca (sobota), godz. 16:00/18:00
- Miejsce wydarzenia: Park Chopina/Rynek
- Wstęp: bezpłatny
- Organizator: CK Victoria
16:00 Park Chopina: Hapijama Fun Art —„Wielkie Sprzątanie z Panem Pedrro i Sisi” (16:00 – spektakl dla dzieci)
O spektaklu:
Kiedy czas jest na sprzątanie, Komplikuje się zadanie, Bo Pedrro unika roboty -Oj, zaraz będzie miałkłopoty! W cyrku pora na sprzątanie, a to bardzo trudna sprawa. Zobaczymy co się stanie, wszędzie śmieci i bałagan. Sisi już zabiera się do pracy, tylko Pedrro się nie raczy. Dywany, ściany, sufit, walizki. Czas na porządki jest już bliski. Czy wielkie sprzątanie nam się uda? Potrzebne chyba będą cuda! A może do nas przyjdziecie i wszyscy razem nam pomożecie?
W rolach głównych występują:
Sisi – Joanna Brodzińska
Pan Pedrro – Piotr Myszczyszyn
18:00 Rynek*: KAMCHÀTKA (Katalonia) — „Kamchàtka”, improwizowany spektakl wędrowny (spektakl dla dorosłych)
(*spektakl rozpocznie się na Rynku i ruszy w nieznane, Dyrekcja troskliwie zaleca punktualną obecność)
O spektaklu:
Osiem postaci, zagubionych w mieście, każda dźwigająca swoją walizkę. Przechodnie? Emigranci? Naiwni i ciekawi, ledwie utrzymując emocje, kompletnie nic nie wiedzą o naszych normach, zasadach, o naszym sposobie życia. Gra, w którą grają, jest tak subtelna, że można ją pomylić z rzeczywistością. I to właśnie tam otwiera się przestrzeń na dialog, w którym widz staje się aktywnym uczestnikiem wymiany i eksperymentowania. Kamchàtka staje się w pewnym momencie lustrem — lustrem naszych zachowań wobec Innych, wobec Obcych, Dziwnych. Czy wybudujemy przyszłość z Kamchàtką, czy powinniśmy ich odrzucić?
O teatrze:
Kamchàtka to kolektyw artystyczny różnych narodowości i dyscyplin artystycznych, który po raz pierwszy spotkał się w Barcelonie w 2006 roku. Napędzani tymi samymi zainteresowaniami i troskami, pod okiem reżysera Adriana Schvarzstenina rozpoczęli intensywny trening improwizacji grupowej na ulicach Barcelony, badając temat emigracji. Barcelona… idealne miasto na konfrontację ze społeczeństwem obciążonym sprzecznościami, zanurzonym w głębokich problemach emigracji. (źródło: materiały organizatora)