Kręcimy kulturę odc. 13: Parkowe Lato, OGRÓD NA SZTUKĘ, RYNEK KULTURY i Letnie Kino Plenerowe

Parkowe Lato

  • Data wydarzenia: 13 sierpnia | godz. 19:30
  • Miejsce wydarzenia: Park im. Fryderyka Chopina, Gliwice
  • Wstęp: bezpłatny
fot. K. Warno

Po ogromnym sukcesie płytowym i koncertowym programu „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, przyszedł czas na piosenki Jonasza Kofty. „Idź swoją drogą” to płyta złożona z piosenek Jonasza Kofty. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku.

W „Idź swoją drogą” usłyszycie poza Nulą Stankiewicz Janusza Strobla, Piotra Barona, Pawła Pańtę i Sebastiana Frankiewicza.

Nula Stankiewicz

to jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mająca uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia ją w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali piosenki literackiej, na których, poza muzykalnością, ogromną rolę odgrywała świadoma interpretacja tekstu.

W 2013 roku wydała entuzjastycznie przyjęty przez krytyków dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek”, który wyczerpał się niemal natychmiast. W 2017 r . płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. „Wybrane”. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „W hołdzie wolności” (2015) oraz „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” (2009). W 2017 roku, w 20. rocznicą śmierci Agnieszki Osieckiej ukazała się kolejna płyta Nuli –„Byle nie o miłości”. Już na początku 2018 r .

Artystka zaprezentowała kolejny artystyczny pomysł: koncert „Idź swoją drogą”, na który składają się piosenki Jonasza Kofty. W 2022 r. ukazały się dwie płyty artystki:
„Śpiewam” z piosenkami Janusza Strobla oraz „Niezapominajki” z poezją Marii Konopnickiej i muzyką Janusza Strobla. Od 2017r . jest również dziennikarką Polskiego Radia RDC , w którym prowadzi autorskie audycje oraz
programy publicystyczne.

Janusz Strobel

Jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber Strobel , który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Założyciel wielu formacji muzycznych, obecnie lider zespołu Janusz Strobel Trio.

Współtwórca kilkudziesięciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista. Janusz Strobel to kompozytor pięknych polskich piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.W 2010r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013r. i 2016r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2019 r. nagrodzony prestiżową Honorową Perłą w kategorii Kultura Polish Market. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W bieżącym roku doceniony Komederem prestiżową nagrodą dla wybitnych postaci polskiego jazzu.

Obecnie Artysta komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.

OGRÓD NA SZTUKĘ 2022

Główny cel projektu niezmiennie stanowi przybliżenie mieszkańcom Gliwic twórczości lokalnych artystów oraz aktywizacja do czynnego udziału w tworzeniu oferty kulturalnej miasta.

  • Data wydarzenia: 13 sierpnia | godz. 18:00
  • Miejsce wydarzenia: Ogród na sztukę na tyłach MDK, ul. Barlickiego 3

„Kierunek Południe” – koncert – Esme Redrose

Kameralnie, instrumentalnie i nastrojowo, Ogród na Sztukę rozkwitnie przy dźwiękach muzyki Esme Redrose. Esme czyli Natalia Kutuś, wokalistka z Gliwic zaprasza w podróż na gorące południe, podczas której zahaczymy o utwory wokalistek m.in. z Francji czy Hiszpanii.

RYNEK KULTURY – Francja

Chrupiące bagietki, doskonałe wina, moda, cudowna architektura, doskonałe maniery i bogata TRADYCJA i KULTURA. Z tym kojarzyć może się Wam Francja, którą spróbujemy przenieść do Gliwic na kolejnym Rynku Kultury.

O godzinie 16:00 zapraszamy na warsztaty.

Chociaż może nie wszyscy wiedzą, Francja jest uznawana za stolicę fotografii. To właśnie tam po raz pierwszy utrwalono obraz na kliszy. To kraj, z którego pochodzi wielu spośród najwybitniejszych mistrzów obiektywu. My spróbujemy swoich sił w Ziołowej Cyjanotypii, czyli wykonamy „zdjęcia” ziół poprzez naświetlanie na słońcu przykrytych roślinami arkuszy papieru pokrytych materiałem światłoczułym.

Wspólnie zbudujemy drewniane zegary słoneczne. Wygrawerujemy i ozdobimy cyferblaty. We Francji jest najwięcej zegarów słonecznych w Europie. W rejonie Alp Wysokich (porównywalnie na terenie mniejszym niż województwo opolskie) istnieje ponad 1500 zegarów słonecznych. To dwa razy tyle, co w całym naszym kraju.

Na warsztat weźmiemy także modne stroje, przypominając zabawę z dzieciństwa wielu z Was. Ubierać będziemy papierowe laleczki.

Tradycyjnie już – zadbamy też o Wasze podniebienia.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi nas tego dnia do wspólnej zabawy „Kosmiczna wyprawa z Małym Księciem” – z wykorzystaniem aplikacji Action Track.

O godzinie 19:00 w Ruinach Teatru rozpocznie się prelekcja francuskich filmów krótkometrażowych z muzyką na żywo.

Podróż na księżyc, reż. G. Melies, 1902, Francja, 14 min.

Francuski niemy film science fiction. Film opowiada o podróży grupy uczonych na Księżyc. Zostają oni wystrzeleni z ogromnej armaty, trafiając na powierzchnię ziemskiego satelity, a dokładniej w jego oko. Tam zostają wzięci do niewoli przez tubylców.

Balet mechaniczny, reż. F. Leger, D. Murphy, 1924, 16 min.

Film pioniera francuskiej awangardy Ferndanda Legera. Opowieść złożona z surrealistycznych obrazów i będąca jednocześnie manifestacją wyzwolenia przedmiotów i nadania im artystycznej wypowiedzi.

Joanna d’Arc, reż. G. Melies, 1900, Francja, 10 min

Jeden z pierwszych filmów G. Meliesa. Ręcznie kolorowany. Natchniona przez Boga wieśniaczka zostaje kapitanem armii francuskiej, a po schwytaniu zostaje umęczona.

Muzycznie przez wieczór poprowadzą nas Perforto oraz Marcin Markiewicz.

Perforto – duet na gitarę elektryczną i fortepian, preparujący instrumenty drewnem, metalem, papierem i innymi materiałami. W improwizacji bada cechy fizyczne dźwięku, takie jak wysokość, barwa, natężenie i jego następstwo w czasie. Poszukuje swoistej wrażliwości sonorystycznej w chaotycznym wymiarze otoczenia. Intensywnie, delikatnie, przenikliwie, subtelnie, radykalnie.

Ola Rzepka – fortepian preparowany, perkusja ,instrumenty perkusyjne

Łukasz Marciniak – gitara elektryczna

Marcin Markiewicz – trębacz, wokalista, autor tekstów, związany ze sceną reggae. Współzałożyciel i lider zespołu Konopians. Animator kultury, fotograf.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM. 

Partnerzy wydarzenia: Miejska Biblioteka Publiczna, PKM Gliwice, Hotel Qubus

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Letnie Kino Plenerowe – Ostropa

Zaczynamy o godzinie 18:00 od filmu „Gunda”.

Nie było jeszcze takiego filmu o zwierzętach. „Gunda” jest nakręconym z niespotykaną empatią portretem zwierząt hodowlanych: tytułowej świni i jej młodych, a także krów i kurczaków. Wybitny dokumentalista Wiktor Kossakowski, jak sam o sobie mówi: pierwszy wegetarianin ZSRR, postawił kamerę na wysokości oczu swoich bohaterów. Ta perspektywa pokazuje, bez żadnego dydaktyzmu i pouczania, jak złożone są światy psychiczne zwierząt hodowlanych. Reżyser wybrał powolną obserwację. Zrezygnował z muzyki i koloru, aby nie manipulować zanadto emocjami. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach pozostawia widzowi swobodę interpretacji. Nie sposób jednak po seansie nie pomyśleć o własnym stosunku do hodowli przemysłowej zwierząt i jedzenia mięsa. „Gunda” jest kameralnym dokumentem nakręconym z wielkim sercem i otwartą głową. Kossakowski otwiera perspektywę przekraczającego wszelkie granice międzygatunkowego spotkania. (źródło: filmweb.pl)

O godzinie 20:00 starszych widzów zapraszamy na film „Sugar Man”

Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał. Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu. Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presleya i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez. Ten film to opowieść o jego niezwykłych losach, a także o nadziei, inspiracji i potędze muzyki. (źródło: filmweb.pl)

Materiały przygotowane przez CK Victoria. Źródła:

  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/parkowe-lato-idz-swoja-droga-piosenki-janusza-kofty-nula-stankiewicz-janusz-strobel-z-zespolem/
  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/ogrod-na-sztuke/
  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/rynek-kultury-francja/
  • https://ckvictoria.pl/wydarzenie/letnie-kino-plenerowe-14-sierpnia-ostropa/

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły