Miasta przyjazne kierowcom. Gliwice na drugim miejscu

Serwis Oponeo.pl we współpracy z aplikacją Yanosik.pl przygotował ranking miast przyjaznych kierowcom. Pod lupę wzięto 19 miast, które zostały podzielone na dwie kategorie – od 180 do 300 tysięcy mieszkańców i powyżej 300 tysięcy.

Zestawienia powstały w oparciu o kompleksową analizę aż ośmiu aspektów, m.in. warunków do parkowania, liczby kolizji, średniej prędkości jazdy, cen OC komunikacyjnego oraz paliw. Gliwice zajęły w zestawieniu drugie miejsce.

Życie w metropoliach i aglomeracjach nieodłącznie wiąże się z koniecznością ciągłego przemieszczania się. W wielu przypadkach, takich jak dojazd do pracy, sklepu czy na spotkanie ze znajomymi, posiadanie samochodu jest sporym udogodnieniem i pozwala szybko przetransportować się z miejsca na miejsce. Niektóre miasta są jednak bardziej przyjazne kierowcom niż inne. Decyduje o tym kilka istotnych kwestii.

Dla ludzi poruszających się autami ważne są między innymi ceny paliw, drożność głównych arterii, prawdopodobieństwo kolizji czy liczba dostępnych miejsc do parkowania. Jak co roku Oponeo przygotowało ranking, w którym porównano wybrane miejscowości i wyłoniono te, które zapewniają najlepsze warunki osobom zmotoryzowanym.

Które miasta w Polsce najbardziej sprzyjają kierowcom?

Laureatem reprezentującym największe miasta Polski liczące powyżej 300 tys. mieszkańców, podobnie jak 2 lata temu i w roku ubiegłym został Lublin. Zaraz za nim na podium znalazły się Kraków, a także Łódź oraz Gdańsk – wszystkie uzyskały po 40 punktów. Rywalizacja była więc bardzo wyrównana. Kolejne miejsca zdobyły kolejno Poznań, Szczecin, Wrocław i Warszawa. Na końcu znalazła się Bydgoszcz, która w stosunku do poprzedniego rankingu spadła z 5 na 7 pozycję.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w kategorii miast liczących 180 – 300 tys. mieszkańców. Tam nastąpiły spore roszady i zeszłoroczny zwycięzca – Gliwice, został zdetronizowany przez Częstochowę, spadając na drugie miejsce! Kolejne pozycje zajęły kolejno: Sosnowiec, Radom, Kielce, Rzeszów, Białystok, Katowice i Gdynia.