Ponad 8 tysięcy podłączonych mieszkańców i 74 km sieci kanalizacji sanitarnej. To wynik ukończonego projektu gliwickiego PWiK, którego celem było skanalizowanie trzech dzielnic miasta: Bojkowa, Ostropy i Dolnej Wsi.
Osiągnięty z końcem 2017 roku efekt ekologiczny był celem strategicznym, by z sukcesem zakończyć projekt porządkujący gospodarkę ściekową Miasta Gliwice zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, dla zapewnienia stopniowego wypełniania krajowych i unijnych regulacji oraz strategii w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych i ochrony wód przed zanieczyszczeniami. – wyjaśnia PWiK.
Przypomnijmy, że trzy wspomniane dzielnice były już ostatnimi do tej pory nieskanalizowanymi. Wcześniej PWiK podejmowało kompleksowe działania zmierzające do poprawy i wyposażenia Gliwic w infrastrukturę wodno–ściekową.
Przedsięwzięcia te realizowano w dwóch etapach. Pierwszy, to ogromna inwestycja, której realizację PWiK zakończyło w 2010 roku.
W trakcie realizacji Projektu „Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach” wykonano 112 km kanalizacji sanitarnej, 54 km kanalizacji deszczowej, 8 km kanalizacji ogólnospławnej, oraz 7 przepompowni ścieków w 9 dzielnicach Gliwic. Projekt obejmował 13 kontraktów na roboty budowlane dla dzielnic miasta: Brzezinka, Żerniki, Łabędy, Sośnica, Ligota Zabrska, ul. Tarnogórska, ul. Kozielska, Stare Miasto, Czechowice,
Nowa kanalizacja sanitarna została włączona poprzez istniejący system do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, którą oddano do użytku w 2002 roku.
Jak przypomina PWiK dalsze inwestycje w zakresie poprawy gospodarki wodno-ściekowej kontynuowane były w ramach drugiego etapu – „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach – II etap” – którego realizacja zakończyła się 31 grudnia 2015 roku. Ten etap składał się z 17 zadań, dokonano m.in. modernizacji Stacji Uzdatniania Wody, wybudowano Stację Zrzutu Osadów i oddano do użytku 74 km sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicach Bojków, Ostropa i Dolna Wieś.