Drzewa zmieniają swoją kolorową, jesienną szatę, a to oznacza, że przybywa liści w parkach, na skwerach oraz innych terenach zielonych. Pracownicy MZUK sukcesywnie porządkują tereny w centrum miasta oraz mniejsze skwery, natomiast na większych obszarach zielonych np. w parkach zalegające liście pozostaną aż do wiosny, ponieważ są doskonałym schronieniem dla małych stworzeń na długie, zimowe miesiące.
Opadłe liście dostarczają środowisku wiele korzyści:
- magazynują wodę,
- chronią rośliny i glebę,
- są schronieniem dla wielu pożytecznych owadów np. biedronek, które pomagają w walce z mszycami,
- są miejscem żerowania wielu gatunków ptaków,
- chronią się w nich i żerują płazy,
- w wyniku rozkładu materii organicznej powstaje naturalny nawóz.
Zwierzątka, które często można spotkać w parkach, a które lubują się w zgrabionych kopcach z liści to jeże. Odgrywają istotną rolę w ekosystemie, a także chętnie zjadają owady lub młode gryzonie.
By jeże mogły spokojnie przezimować, na dużych obszarach zielonych rozstawiane są dla nich domki. Ostatnio w Bojkowie pojawiło się aż dziesięć nowych miejsc, gdzie kolczaste ssaki mogą przezimować. Drewniane, parterowe lokale pojawiły się w parku Zacisze oraz w parku przy Młodzieżowym Domu Kultury. Domki wykończone pod klucz i tabliczką z informacją: „Tu śpi jeż” były inicjatywą mieszkańców, którzy wnioskowali w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2024. Kilka domków dla jeży znajduje się także w parku Chopina. MZUK postanowił dodatkowo dołożyć cztery domki oraz tabliczki dla kolczastych przyjaciół, którzy swoje święto obchodzili zaledwie kilka dni temu, bo 10 listopada, kiedy to przypada – Dzień Jeża. Nowe lokale znalazły się w gliwickich parkach: Chrobrego, Starokozielskim, Szwajcaria oraz w parku Grunwaldzkim. Pozostaje zatem życzyć – dobrego zimowania!