Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach remontuje jazy na śląskich i opolskich rzekach, którymi administruje. Takie prace nie omijają też obiektów na Kanale Gliwickim. Dzięki temu budowle hydrotechniczne, których zadaniem jest przepuszczanie nadmiaru wody w korycie czy jej okresowe piętrzenie, będą w pełni sprawne.
Tym samym wzrasta bezpieczeństwo mieszkańców i terenów położonych w sąsiedztwie rzeki. Wszystko dlatego, że jazy zwykle przegradzające w poprzek dany ciek, usprawniają przepływ wód wezbraniowych, lodu, czy konarów powalonych drzew, niesionych przez nurt wody. Jazy służą również zasileniu kanałów żeglownych czy odcinków rzek, na których odbywa się żegluga. Jaz piętrzy wodę i kieruje ją poniżej (do kanału lub koryta innego cieku).
Prace remontowe prowadzone są na jazach zarządzanych przez RZGW, których stan był niezadowalający. Nadgryzione zębem czasu mechanizmy, klapy i segmenty budowli, spękany beton, konieczność modernizacji instalacji elektrycznej i sterowania, czy wykonanie zamknięć remontowych – to główne czynniki, jakie zdecydowały o rozpoczęciu planowanych robót na jazach na rzece Kłodnicy w Gliwicach (remontowane dwa obiekty), oraz w Rudzińcu (gmina Pławniowice). Roboty o podobnym zakresie miały miejsce również w miejscowości Ujazd, gdzie wyremontowano jaz Kanału Gliwickiego a także w Kędzierzynie-Koźlu na Nowej Odrze.